X

Qeveria mbylli bizneset për shkak të COVID-19, italianët protestë, përleshen me policinë

Pronarët e restoranteve dhe bareve në Romë të Italisë, nuk janë aspak të kënaqur me rregullat e reja të vendosura nga autoritetet shëndetësore, me qëllim shkëputjen e zinxhirit të infektimeve përtej Adriatikut.

Sipas mediave të huaja, qindra persona dolën në rrugë të martën dhe u përleshën me policinë.

Qytetarët protestuan pa maska mbrojtëse dhe kërkuan nga qeveria që baret dhe restorantet të hapën sërish, pasi pretendojnë se gjenden në një krizë të vështirë financiare.

Agjencia e lajmeve Associated Press, raporton se forcat e sigurisë ndërhynë pasi protestuesit u përpoqën të thyejnë kordonin e policisë dhe se sipas tyre, anëtarët e grupeve ekstreme të krahut të djathtë ishin midis turmës që shkaktuan trazira.

Kujtojmë se baret dhe kafenetë në Itali janë mbyllur të paktën deri në fund të prillit.

* Për më shume bashkohuni në grupin tonë: https://www.facebook.com/groups/tpz.al/
More in Bota Kryesore, LAJME
Koronavirusi shkakton mbi 4, 000 viktima brenda 24 orëve në Brazil

Brazili ka regjistruar më shumë se 4,000 viktima në 24 orë nga koronavirusi. Autoritetet shëndetësore bëjnë me dije se, një...

Close