X

Koronavirusi shkakton mbi 4, 000 viktima brenda 24 orëve në Brazil

Brazili ka regjistruar më shumë se 4,000 viktima në 24 orë nga koronavirusi.

Autoritetet shëndetësore bëjnë me dije se, një mutacion i Covid me transmetueshmëri të lartë ka ndikuar në rritjen e shpejtë të rasteve të infeksionit.

Ndërkohë në Brazil spitalet janë të tejmbushura me pacientë me Covid-19 dhe sistemi shëndetësor në shuma zona është në prag kolapsi.

Numri i personave që kanë humbur jetën është rreth 337,000, duke u bërë vendi i dytë për numrin më të lartë të viktimave pas SHBA.

Nga ana tjetër presidenti brazilian, Jair Bolsonaro vazhdon të kundërshtojë çdo masë bllokimi për të parandaluar përhapjen e Covid-19.

Sakaq në Brazil janë zbuluar 92 variante të koronavirusit duke përfshirë edhe variantin P.1 i cili ka rrezikun më të lartë për shkak të transmetueshmërisë së lartë.

Variant i cili mendohet se fillimisht është regjistruar në nëntor të 2020-ës në Amazonë duke u përhapur me shpejtësi në Manaus.

* Për më shume bashkohuni në grupin tonë: https://www.facebook.com/groups/tpz.al/
More in BOTA, LAJME
Gjyqet ndaj Becchettit, ish-avokatja e Shtetit: Katër milionë euro për mbrojtjen

Ish-Avokatja e Përgjithshme e Shtetit Ledina Mandia, duke folur për çështjen e Shqipërisë në arbitrazh përballë biznesmenit Franceso Becchetti, tha...

Close