X

“Dhjetë njerëzit më të pasur në botë”, ja kush ka më shumë para

“Forbes” ka publikuar listën e 275 miliarderëve të botës, ku në krye qëndron themeluesi i Amazon, Jeff Bezos.

Për të katërtin vit radhazi, e ku e gjithë bota u përball me një tkurrje ekonomike, Bezos arriti të shtonte pasurinë e tij. Numri i miliarderëve në listën e njerëzve më të pasur në botë, u rrit me 660 njerëz në vitin 2020, tha Forbes.

Kjo është një rritje rekord, çka do të thotë se tani ka më shumë miliarderë se kurrë më parë në planet. Dhe në përgjithësi, 86 për qind e njerëzve në listë janë më të pasur sesa ishin vitin e kaluar, theksoi Forbes.

I pari në listë është Bezos, ndjekur nga Elon Musk, Bernard Arnault, Bill Gates, Mark Zuckerberg etj.

Ndërkohë, ajo që vihet re është se miliarderët e teknologjisë po dominojnë gjithnjë e më shumë.

Lista e plotë


* Për më shume bashkohuni në grupin tonë: https://www.facebook.com/groups/tpz.al/
More in Magazine
“Anija po fundosej”, publikohet letra prekëse e të mbijetuarës nga Titaniku

Mediat e huaja kanë publikuar së fundmi, një letër të shkruar nga një e mbijetuar nga Titaniku, e cila përshkruan...

Close