X

COVID-19/ Gjermania mbështet kërkesat për një Lockdown të shkurtër

Gjermania po përpiqet të trajtojë një valë të tretë të pandemisë dhe disa udhëheqës rajonalë kanë bërë thirrje për një bllokim të shkurtër dhe të mprehtë ndërsa vendi përpiqet të vaksinojë më shumë njerëz.

“Çdo thirrje për një bllokim të shkurtër të njëtrajtshëm është e drejtë,”– u tha gazetarëve zëdhënësja e qeverisë Ulrike Demmer, duke shtuar se Gjermania po shihte një numër në rritje të pacientëve të kujdesit intensiv.

Sipas Reuters, ajo tha se qeveria po shikonte nëse duheshin masa në të gjithë vendin, sesa në rajon. Ndërsa disa shtete kanë vendosur mbikëqyrjen e orëve të natës gjatë Pashkëve, të tjerët po eksperimentojnë me disa lehtësime të kufizimeve.

Shumica e 16 kryeministrave të shtetit federal të Gjermanisë ishte kundër sjelljes përpara të bisedimeve të planifikuara për 12 prill se çfarë veprimi do të ndërmerrte.

Numri i rasteve të konfirmuara të koronavirusit në Gjermani u rrit me 9,677 të Mërkurën në më shumë se 2.9 milion, tha Instituti Robert Koch (RKI) për sëmundjet infektive.

Ajo ka paralajmëruar që numrat mund të mos tregojnë ende pasqyrën e plotë pasi jo të gjitha rastet janë regjistruar gjatë Pashkëve. Rreth 77,401 njerëz kanë vdekur.

* Për më shume bashkohuni në grupin tonë: https://www.facebook.com/groups/tpz.al/
More in BOTA, LAJME
Vasili: Rama po shantazhon mësuesit, mjekët dhe infermierët me vendin e punës

Nënkryetari LSI-së, Petrit Vasili, në një deklaratë për mediat ka sulmuar kryeministrin Rama se ka shantazhuar mësuesit, mjekët dhe infermierët...

Close