X

Burgosja e kritikut të Putin, Alexei Navalny/ BE-ja bie dakord për vendosjen e sanksioneve ndaj Rusisë


Ministrat e jashtëm nga vendet anëtare të Bashkimit Evropian kanë ranë dakord për të vendosur sanksione kundër Rusisë, pas veprimeve ndaj kritikut të Kremlinit, Alexei Navalny.

“DW” raporton se përgjegjësit do të përballen me ngrirjen e pasurive dhe ndalime për hyje në Bashkimin Evropian.

Vendimi erdhi pasi Franca, Gjermania, Polonia i kanë kërkuar bllokut të ndërmarrë hapa kundër Kremlinit.

I ngarkuari i BE-së për Politikën e Jashtme, Josep Borrell do të hartojë një listë të të prekurve, që janë përgjegjës për burgosjen dhe dënimin e Navalnyt. Deri më tani, diplomatët nuk kanë treguar emra të veçantë.

* Për më shume bashkohuni në grupin tonë: https://www.facebook.com/groups/tpz.al/
More in BOTA, LAJME
“Rama, rreziku më i madh i Shqipërisë”/ Lubonja për përplasjen Meta-Rama: Kreu i qeverisë, ekstrem në keqpërdorimin e pushteteve!

Analisti Fatos Lubonja, i ftuar në rubrikën “Opinion” në “News 24”, duke folur për përplasjen mes kryeministrit e presidentit, deklaroi...

Close