X

Kosovë/ Osmani dekreton 23 gjyqtarë të rinj, pritet shpërndarja e tyre në shtatë gjykata

Ushtruesja e detyrës së presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani, në pajtim me propozimin e Këshillit Gjyqësor të Kosovës, ka dekretuar sot 23 gjyqtarë të rinj.

Kryesuesi i KGjK-së, Skënder Çoçaj, iu uroi mirëseardhje gjyqtarëve duke shprehur gatishmërinë për bashkëpunim në funksion të forcimit të sistemit të drejtësisë në vend.

Çoçaj ka kërkuar nga gjyqtaret e rijnë përkushtim dhe përgjegjësi të lartë.

Duke u bazuar në ligjet në fuqi, kandidatët për gjyqtarë para se të dërgohen tek Presidentja për emërim, i janë nënshtruar procesit të zgjedhjes, proces të cilin e ka udhëhequr KGjK.

Gjyqtarët e rinj të emëruar sot, do të shpërndahen nëpër shtatë gjykatat themelore të Republikës së Kosovës.

* Për më shume bashkohuni në grupin tonë: https://www.facebook.com/groups/tpz.al/
More in BALLKAN, LAJME
Tre muaj larg nga zgjedhjet, drejtori i Gjendjes Civile tregon se 700 mijë qytetarëve iu ka skaduar karta e identitetit

Drejtori i Përgjithshëm i Gjendjes Civile, Bledar Doracaj, nga Korça i bëri thirrje qytetarëve për rinovimin e dokumenteve të identitetit....

Close