X

Greqia u zgjerua me 12 milje në Jon, Turqia lëshon një paralajmërim të fortë

Zyrtarisht Greqia u zgjerua sot me 12 milje në detin Jon. Por reagimi nga Turqia ka qenë i prerë.

Ministria e Jashtme turke lëshoi ​​një deklaratë pas shtrirjes së ujërave territoriale greke në 12 milje detare në Detin Jon duke theksuar se “ky veprim përfundon në jug të Peloponezit dhe nuk prek aspak Egjeun”.

Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme turke Hami Aksoy iu referua kundërshtimeve të Ankarasë për zgjerimin e ujërave territoriale në Egje. “Vendi ynë ka të drejta dhe interesa jetësore në Detin Egje.

Ne jemi të vetëdijshëm për pozicionin që ujërat territoriale të këtij deti nuk duhet të zgjerohen në mënyrë të njëanshme. Nuk ka asnjë ndryshim në qëndrimin tonë” theksoi ai.

Deklaratat e përfaqësuesit turk vijnë vetëm disa ditë para rifillimit të kontakteve midis Greqisë dhe Turqisë, të hënën e ardhshme.

Sot kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis tha se pas zgjerimit të ujërave territoriale në Jon në 12 milje, vendi mund të bëjë të njëjtën gjë në Kretë dhe gjetkë.

* Për më shume bashkohuni në grupin tonë: https://www.facebook.com/groups/tpz.al/
More in BALLKAN, LAJME
Parlamenti miraton projekt-ligjin, Greqia zgjerohet me 12 milje në detin Jon

Parlamenti grek me shumicë votash ka miratuar projekt-ligjin për zgjerim me 12 milje në detin Jon. 284 deputetë votuan pro...

Close