X

Si Dritan Rexhepi tentoi të dilte nga burgu në Ekuador, çfarë u zbulua që nuk u lirua

Mediat në Ekuador i kushtojnë një artikull të gjatë Dritan Rexhepit, 40-vjeçarit vlonjat, i njohur si një nga bosët e trafikut të kokainës në Amerikën Latine.

Dritan Rexhepi kërkon lirimin me kusht nga burgu ekuadorian, ja pse iu refuzua

Më 23 dhjetor, një gjykatës i Garancive Penitenciale refuzoi kërkesën për lirimin e parakohshëm të Dritan Rexhepit, mbi të cilin rëndojnë tre urdhër-arreste nga Interpol dhe kërkohet nga tre vende evropiane për krime të ndryshme.

Ai po vuan dënimin për trafik droge në burgun Latacunga në Ekuador, 110 kilometra nga kryeqyteti Quito.

Rexhepi u arrestua më 27 qershor 2014, në Guayaquil, në një operacion të quajtur Balcanes. Dihej që ai kishte tre identitete. Rexhepi ishte regjistruar me emrat Ioannis Dionysopoulos (emër grek) dhe me Lulzim Murataj (emër shqiptar).

Por pas hetimeve u përcaktua që kombësia e tij ishte shqiptare dhe emri i tij i vërtetë ishte Dritan Rexhepi. Ai u dënua me 13 vjet burg për trafik droge më 10 prill 2015. Fillimisht u burgos në Guayaquil, por që nga 2017 është transferuar në Latacunga.

Në vitin 2020, kishte informacione të reja për Rexhepin. Europol zbuloi se një 40-vjeçar shqiptar përdorte mjete të sofistikuara të koduara për të drejtuar një organizatë të trafikut të drogës nga Ekuadori.

Ai nuk e përmendi emrin e tij, por shtypi shqiptar raportoi se ai ishte Rexhepi. Sipas Zyrës së Policisë Evropiane, shqiptari negocioi drejtpërdrejt me kartelet e drogës në Amerikën e Jugut, organizoi dërgesa të mëdha kokainë në portet kryesore të Evropës dhe, me ndihmën e bashkëpunëtorëve të vendosur në Itali, Holandë dhe Shqipëri planifikoi shpërndarjen në të gjithë Evropën.

Ndërsa ky operacion ndërkombëtar ishte i njohur, Rexhepi kishte filluar procedurat për lirimin me kusht në Ekuador dhe me shumë gjasa do të kishte pasur sukses nëse nuk do të ishin kërkesat e ekstradimit për të.

Kjo u vërejt nga Komisioni i Specializuar i Përfitimeve të Burgjeve, i cili studioi dosjen e Rexhepit. Komisioni, i cili i përket Shërbimit Kombëtar për Vëmendje Gjithëpërfshirëse për Lirinë e privuar (SNAI), arriti në përfundimin se lirimi paraprak nuk është i zbatueshëm sepse ka dy kërkesa ekstradimi.

Shqiptari është dënuar me 6 vjet 2 muaj e 12 ditë burg dhe ka kryer 48.3% të dënimit. Një nga kriteret për lirim me kusht është vuajtja e të paktën dy të pestave të dënimit.

Kërkesat e tjera duhet të jenë në sigurinë minimale dhe të kenë marrë një raport të favorshëm nga Departamenti i Diagnostikimit dhe Vlerësimit. Dhe mbi ato aspekte u bënë edhe dokumentet përkatëse.

Në seancën dëgjimore, Harrison Salcedo, avokati i shqiptarit, paraqiti përmbajtjen e dosjes së klientit të tij, e cila iu dorëzua pas një apeli për qasje në informacionin publik. Salcedo përmendi që Rexhepi mori një raport të favorshëm nga ekipi teknik diagnostikues i burgjeve, i miratuar nga zyrtarë nga akset e punës, arsimit dhe kulturës, si dhe nga drejtori i burgut.

Salcedo ka qenë një mbrojtës i ish-nënkryetarit Jorge Glas dhe udhëheqësit të ndjerë të bandës së frikësuar Los Choneros, Jorge Luis Zambrano (alias Rasquiña), i cili u lirua nga burgu me një apel të diskutueshëm para lirimit.

Salcedo gjithashtu shtoi se në aktivitetet e ndryshme në kuadrin e rehabilitimit social, Rexhepi fitoi një rezultat të lartë prej 6.75 pikësh. Sipas avokatit, Rexhepi ka ‘prirje minimale kriminale’, e për rrjedhojë kualifikohet për lirimin me kusht.

Por në seancë u kujtuar që për shqiptarin ka tre ‘alarme të kuqe’ nga Interpol, pasi ai ka tre arratisje të regjistruara: në vitin 2006, nga Policia e Durrësit, në Shqipëri; në 2011, nga burgu i Vogheras, Itali; dhe nga burgu Merksplas, Belgjikë, po më 2011.

Për këto arsye, gjyqtarja Ana Gabriela Sánchez refuzoi kërkesën e Rexhepit për lirim me kusht, pasi nuk i përmbushte të treja kërkesat e nevojshme.

* Për më shume bashkohuni në grupin tonë: https://www.facebook.com/groups/tpz.al/
More in AKTUALITET, LAJME
Erdogan paralajmëron rreforma rrënjësore në Turqi: Do ta bëjmë të ardhmen të parashikueshme për investitorët

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, tha se do të prezantohen më shumë “reforma rrënjësore” mbi ekonominë dhe ligjet, raporton...

Close