X

Pesë metra borë në provincën lindore të Turqisë

Një provincë lindore ne Turqi është përfshirë nga reshje të dendura bore ku trashësia e borës deri më tani ka arritur në 4-5 metra.

Sipas mediave të huaja, bëhet fjalë për provincën Mus të Turqisë, ku trashësia e borës ka arritur deri në tre metra, kishte vende edhe ku trashësia ka arritur edhe në pesë metra.

Ndërkohë, Şeyhmus Yentür, zyrtar lokal, ka thënë për mediat se bora tashmë 4 ditë që vijon dhe ka shkaktuar mbyllje të rrugëve në lartësi të mëdha, duke shtuar se rrugët janë bllokuar sërish pas pastrimit për shkak të stuhisë.

Siç thuhet më tej, ekipet e pastrimit të borës po përjetojnë vështirësi për shkak të stuhisë, tha ai, duke shtuar se punët janë përshpejtuar me uljen e intensitetit të furtunës.

“Për shkak të furtunës, në disa zona ka borë deri në 5 metra”, tha Yentür.

Ndërkaq, Nazım Diner, shefi i ekipet të intervenimit, tha se rrugët mbyllen sërish përkundër pastrimit për shkak të kushteve atmosferike.

* Për më shume bashkohuni në grupin tonë: https://www.facebook.com/groups/tpz.al/
More in BOTA, LAJME
Ndodhej në avion me Navalnyn, gazetarja tregon çfarë ndodhi në momentet e fundit deri në arrestimin e kritikut të Putin

Korrespondentja e Euronews, Galina Polonskaya, ishte në aeroplan me udhëheqësin e opozitës ruse Alexei Navalny para se të arrestohej kur...

Close