X

“Në shërbim të koncesioneve”, Spahia: Qeveria kërkon të largojë nga puna laborantët në spitalin e Shkodrës

Ish deputeti i Partisë Demokratike Bardh Spahia ka reaguar gjatë ditës së sotme me një postim në rrjetet sociale ndaj sjeljes së qeverisë ndaj përsonelit mjeksor.

“Kështu, shkruan Spahia, spitali Rajonal i Shkodrës ka kërkuar shkurtimin e 25 laborantëve të specializuar, për shkak se ky shërbim është dhënë me koncesion!!!

Laborantëve u është kërkuar dorëheqja dhe ata kanë refuzuar, por presioni vazhdon”.

Postimi i plotë:

VETEM NE RREGJIMIN E EDI RAMES, NE KOHE PANDEMIE, PUSHOHET PERSONEL I SPECIALIZUAR SHENDETESOR PER HIR TE KONCESIONEVE!

Nuk mjafton që koncesionet e errëta të Edi Ramës gllabërojnë miliona euro nga taksat e qytetarëve, të cilët e provuan në këtë kohë pandemie, se si e paguan nga xhepi trajtimin anti covid në shtëpi, tamponin apo testin serologjik, sepse shteti nuk përgjigjej në kohë a nuk përgjigjej fare, e sic u dëshmua së fundmi paguan edhe trajtimin spitalor të specializuar!

Koncesionet po vijnë me një faturë edhe më të rëndë: largimin nga puna të punonjësve të kualifikuar! Kështu, spitali Rajonal i Shkodrës ka kërkuar shkurtimin e 25 laborantëve të specializuar, për shkak se ky shërbim është dhënë me koncesion!!! Laborantëve u është kërkuar dorëheqja dhe ata kanë refuzuar, por presioni vazhdon.

Si ka mundësi që në kohë pandemie, kjo qeveri e ka luksin të largohen nga puna 25 laborantë klinikë në Shkodër, e sipas të njëjtës kontratë koncesionare, kjo ndodh e do ndodhë edhe në spitale të tjera rajonale?

Përse kjo ulje e mëtejshme e kapaciteteve të shërbimit publik, kur gjatë muajve të pandemisë, qytetarët paguanin për shërbime e analiza në privat, sepse shteti nuk i përballonte dot?

Ky pra është “shërbimi” i koncesioneve që do rilindnin shëndetësinë! Kjo është “shëndetësia falas” që premtoi Edi Rama! Në 8 vitet e rregjimit të tij janë larguar nga vendi mjekë e inferimierë, kapacitete të cmuara për cdo sistem shëndetësor, kurse ata që ngelen, ose pushohen nga puna sepse kritikojnë, ose mbeten pa punë për hir të koncesioneve milionaeuroshe që ky kryeministër i ka të vetmen “punë”.

Kostoja e Edi Ramës si kryeministër ka prekur edhe sigurinë e shëndetit dhe jetën e qytetarëve.

Nuk ka rrezik më të madh se ky!

Shqiptarët meritojnë një qeveri që kujdeset për ta e u shërben atyre! Largimi i Edi Ramës më 25 Prill është shërbimi që secili i bën vetes, familjes e të ardhmes në këtë vend!

VETEM NE RREGJIMIN E EDI RAMES, NE KOHE PANDEMIE, PUSHOHET PERSONEL I SPECIALIZUAR SHENDETESOR PER HIR TE…

Posted by Bardh Spahia on Monday, January 18, 2021

* Për më shume bashkohuni në grupin tonë: https://www.facebook.com/groups/tpz.al/
More in AKTUALITET, FLASH, LAJME
Java e dytë e vaksinimit nis me mjekët dhe infermierët e pavionit COVID të Pediatrisë

Në këtë javë të dytë të vaksinimit anti-covid ata që po i nënshtrohen këtij procesi është personeli shëndetësor i pavionit...

Close