X

Rritja e shifrave të COVID-19, Portugalia drejt një bllokim total të dytë

Portugalia është në pritje të detajeve për një izolim të dytë të përgjithshëm, i bërë i pashmangshëm nga rritja e shifrave të COVID-19, që pasoi një lehtësim të kufizimeve shëndetësore gjatë periudhës së festave të fundvitit.

“Këtë javë, ne me të vërtetë do të duhet të marrim masa të përgjithshme kontrollit”, paralajmëroi dje kryeministri Antonio Costa.

“Dispozitat e reja, të cilat duhet të shpallen në fund të ditës, në mbarim të një këshilli të jashtëzakonshëm të ministrave, do të kenë një horizont prej një muaji dhe një profil shumë të ngjashëm me bllokimin e parë të vendosur në mars dhe prill”, specifikoi kreu i qeverisë socialiste.

Portugezët për këtë arsye po përgatiten për një mbyllje të re të dyqaneve, kafeneve dhe restoranteve jothelbësore, e cila mund të ndodhë që të enjten.

* Për më shume bashkohuni në grupin tonë: https://www.facebook.com/groups/tpz.al/
More in BOTA, LAJME
Ish-kreu i Kushtetueses në Kosovë: Kush është dënuar në tre vitet e fundit, s’ka të drejtë kandidimi

Kushdo që ka dënime të prera qoftë me burgim, me gjobë apo me kusht në tre vitet e fundit pavarësisht...

Close