X

Italia regjistron mbi 12 mijë raste të reja me Covid-19 në 24 orë, ende i lartë numri i viktimave

Autoritetet shëndetësore në Itali bëjnë me dije se në 24 orë e fundit personat e infektuar me Covid-19 janë 12 532, në ulje të dukshme nga dje, kur ishin 18 627, por me shumë më pak testime të kryera.

Ndërkohë jetën e humbura janë 448 ndërsa një ditë më parë ishin 361. Sinjalet madje janë shqetësuese, duke marrë parasysh se raporti testime/pozitivitete është rritur sërish (13.6%).

Rajoni më i goditur është Emilia Eomagna, me 1942 raste, e ndjekur nga Veneto me 1715 dhe Sicilia me 1587. Rastet aktive në mbarë vendin janë 575 979. Që prej datës 27 dhjetor kur nisi fushata e vaksinimitm në shtetin fqinj janë bërë 643 219 vaksina anticovid.

* Për më shume bashkohuni në grupin tonë: https://www.facebook.com/groups/tpz.al/
More in Bota Kryesore, LAJME
BioNTech synon të prodhojë dy miliardë doza të vaksinës më 2021

Kompania farmaceutike gjermane BioNTech, e cila bashkë me kompaninë amerikane të barnave, Pfizer, kanë krijuar vaksinë kundër sëmundjes COVID-19, tha...

Close