X

Miniera zbulon varret masive të kosovarëve të vrarë gjatë luftës nga serbët

Milica Stojanovic, profesoreshë në departamentin e Inxhinierisë Elektrike në Universitetin Northeastern në, Massachusetts të SHBA’ve, ka publikuar një analizë në ‘Balkan Insight‘ rreth tërë situatës së varrezave masive në Serbi.

Rreth 250 kilometra në jug të Beogradit, jo shumë larg kufirit midis Serbisë dhe Kosovës, është një minierë e hapur, e quajtur Kizhevak, pjesë e minierës së Suva Ruda, transmeton Gazeta Express.

Nuk ka asnjë shenjë rrugore që shënjon minierën, e cila është e rrethuar nga pyje dhe fusha. As nuk ka shumë shtëpi gjatë rrugës. Por Kizhevaku aktualisht është më se i frekuentuar.

Më shumë se dy dekada që nga lufta e Kosovës 1998-99, miniera dha muajin e kaluar një tjetër sekret të tmerrshëm të konfliktit kur hetuesit zbuluan eshtrat e atyre që janë, me siguri, shqiptarë të Kosovës të vrarë nga forcat serbe, të cilët u hodhën në një varr masiv për të fshehur provat e krimeve të luftës. Tani, policia po siguron vendin dhe ekspertët vendas dhe të huaj inspektojnë tokën.

Është varri i pestë masiv i gjetur në Serbi që nga rënia e Slobodan Millosheviç më 2000-ën, pak më shumë se një vit pasi bombat e NATO-s e detyruan atë të tërhiqej nga Kosova. Eshtrat e më shumë se 900 shqiptarëve të Kosovës janë gjetur deri më tani, megjithatë askush në Serbi nuk është mbajtur përgjegjës për përpjekje sistematike për të fshehur provat e krimeve të luftës.

Procesi i zhvarrosjes së mbetjeve filloi më 30 nëntor, duke shënuar kulmin e pesë viteve të hulumtimit të përpiktë bazuar në llogaritë e dëshmitarëve dhe imazhet ajrore.

Përfaqësues të Serbisë, Kosovës dhe një numri të organeve ndërkombëtare vizituan vendin të premten. “Rreth 240 metra kub gur janë gërmuar në këtë vend,” tha Veljko Odalovic, kreu i Komisionit Serb për Personat e Zhdukur.

“Në javët e ardhshme, pas punës së përbashkët të ekipit mjeko-ligjor, më shumë familje do të jenë në gjendje të mbyllin një kapitull shumë të errët në jetën e tyre”, tha Fabien Bourdier, president i Grupit të Punës për Personat e Zhdukur në Komitetin Ndërkombëtar të Kryqi i Kuq, ICRC.

* Për më shume bashkohuni në grupin tonë: https://www.facebook.com/groups/tpz.al/
More in BALLKAN, LAJME
Politikani kanadez: Rrini larg njëri-tjetrit për Krishtlindje! Nëse mendoni se Covid nuk është i vërtetë, jeni idiotë

Një politikan kanadez u ka dhënë një mesazh të hapur për pushime, qytetarëve:” Nëse nuk mendoni se Covid është i...

Close