X

Kërcënimet ndaj Alekandër Vuçiç, Serbia kërkon ndalimin e profileve falso në internet


Ministri i Brendshëm në Serbi, Aleksandar Vullin tha të premten se mbështet masën e heqjes së mundësisë për përdorimin e llogarive anonime në internet.

Vullin e bëri deklaratën duke komentuar kërcënimet që, sipas tij i janë bërë presidentit serb, Aleksandar Vuçiç në rrjetet sociale.

Gjatë një interviste për televizionin Pink, Vullin tha se duhet të miratohet një ligj i cili do të ndalonte hapjen e profileve në internet, pa i treguar të dhënat e sakta personale.

Vullin nuk ka treguar se në çfarë mënyre do të mund të ndalohej një mundësi e tillë nga ana e shtetit, duke pasur parasysh që rregullat për hapje të profileve përcaktohen nga kompanitë e rrjeteve sociale dhe jo nga shtetet veç e veç.

“Anonimiteti ka bërë që të shkruhen pisllëqe në internet dhe derisa anonimiteti në internet të shfuqizohet, kjo do të vazhdojë të ndodhë”, shtoi ai. Ai tha se kërcënimet që mori Vuçiç janë çështje për prokurorët dhe gjyqësorin. Këto kërcënime, sipas tij, “krijojnë një atmosferë që familja e Vuçiçit është aq e urryer sa që ata duhet të vriten”.

Ai deklaroi se të gjithë heshtin për “fashizmin” derisa ai t’i prekë ata, por që në fund “të gjithëve iu vije radha”./ REL

* Për më shume bashkohuni në grupin tonë: https://www.facebook.com/groups/tpz.al/
More in BALLKAN
“Gjykata Speciale dhe mandati i saj do të varen nga Këshilli i Bashkimit Europian”! DW: Si u rrëzua amendamenti i Hashim Thaçit

Mandati i Dhomave të Specializuara, apo siҫ njihet në opinion Gjykata Speciale do të zgjasë deri në njoftimin e Këshillit...

Close