X

Varhelyi kujton tërmetin e 26 nëntorit: BE do të qëndrojë në krah të Shqipërisë për rindërtimin e shkollave dhe objekteve kulturore

Ditën e sotme Komisioneri për Zgjerimin në BE Oliver Varhelyi ka dhënë një mesazh në rrjetet sociale në një vjetorin e tërmetit që goditi Shqipërinë, ku 51 persona humbën jetën.

Në mesazhin e tij Varhelyi shkruan se BE do të qëndrojë në krah të Shqipërisë për rindërtimin e shkollave dhe objekteve kulturore, ndërkohë që vlerëson solidaritetin e Konferencës së Donatorëve në shkurt.

“Një vit pas tërmetit shkatërrues në nëntor 2019 në Shqipëri dhe pas solidaritetit të madh të treguar në Konferencën e Donatorëve të organizuar nga Komisioni Europian në shkurt, Bashkimi Europian vazhdon të qëndrojë pranë Shqipërisë për të riparuar shkollat dhe vendet e trashëgimisë kulturore.

Një vit pas tërmetit shkatërrues që goditi Shqipërinë, Bashkimi Evropian po rehabiliton dhe rindërton 58 ambiente arsimore për 20 000 studentë. BE mbështet rehabilitimin e trashëgimisë kulturore të Shqipërisë që u dëmtua nga tërmeti”, shkruan Varhelyi.

* Për më shume bashkohuni në grupin tonë: https://www.facebook.com/groups/tpz.al/
More in AKTUALITET, LAJME
Vjosa Osmani shfuqizon dekretet për konsujt në Pragë, Lubjanë, Shkup e Tiranë

Presidentja në Detyrë e Kosovës, Vjosa Osmani ka shfuqizuar katër dekrete për konsuj të përgjithshëm në: Pragë, Lubjanë, Shkup dhe...

Close