X

Tronditet bota e futbollit, ndërron jetë Diego Armando Maradona


Bota e futbollit është tronditur nga një lajm i keq. Ka ndërruar jetë legjenda e këtij sporti, Diego Armando Maradona.

Mediat argjentinase, bëjnë me dije, se Maradona ndërroi jetë në shtëpinë e tij, si pasojë e një ataku kardiak.

Ai ishte 60 vjeç dhe dy javë më parë kishte kryer një ndërhyrje kirurgjikale në kokë, për shkak të një mpiksje gjaku në tru.

Kush ishte Maradona

Diego Armando Maradona vlerësohet gjerësisht si një nga futbollistët më të mirë të të gjitha kohërave. Vizioni, pasimi, kontrolli i topit dhe aftësitë e driblimit të Maradonës bënë që argjentinasi të adhurohej në gjithë botën. Një talent i padiskutueshëm, Maradonës, iu dha pseudonimi “El Pibe de Oro” (“Djali i Artë”), një emër që qëndroi me të gjatë gjithë karrierës së tij.

Një “playmaker” i avancuar që operoi në pozicionin klasik numër 10, Maradona ishte lojtari i parë në historinë e futbollit që vendosi tarifën e transferimit të rekordit botëror dy herë, së pari kur transferoi te Barcelona për një rekord botëror atëherë 5 milion sterlina, dhe së dyti, kur transferoi te Napoli për një tarifë tjetër rekord 6.9 milion sterlina.

LOJTAR

Ai ka luajtur për Argentinos Juniors, Boca Juniors, Barcelona, ​​Napoli, Sevilla dhe Newell’s Old Boys gjatë karrierës së tij në klub dhe është më i famshëm për kohën e tij në Napoli dhe Barcelona ku fitoi vlerësime të shumta.

Në karrierën e tij ndërkombëtare me Argjentinën, ai u aktivizua në 91 ndeshje dhe shënoi 34 gola. Maradona luajti në katër Kupa Botërore FIFA, përfshirë Kupën e Botës 1986 në Meksikë, ku ai ishte kapiten i Argjentinës dhe i udhëhoqi ata në fitoren ndaj Gjermanisë Perëndimore në finale, dhe fitoi Topin e Artë si lojtari më i mirë i turneut.

Në çerekfinalen e Kupës së Botës 1986, ai shënoi të dy golat në një fitore 2–1 kundër Anglisë që hyri në historinë e futbollit për dy arsye të ndryshme. Goli i parë ishte një faull i papenalizuar, i njohur si “Dora e Zotit”, ndërsa goli i dytë pasoi një driblim prej 60 m mbi pesë lojtarë të Anglisë, i votuar “Goli i Shekullit” nga votuesit e FIFA.com në 2002.

TRAJNER

Maradona u bë trajner i Argjentinës në nëntor 2008. Ai ishte në krye të ekipit në Kupën e Botës 2010 në Afrikën e Jugut para se të largohej në fund të turneut. Ai ishte trajner i klubit me qendër në Dubai Al Wasl në Pro-League të Emirateve të Bashkuara Arabe për sezonin 2011–12. Në vitin 2017, Maradona u bë traineri i Fujairah para se të largohej në fund të sezonit.

Në maj 2018, Maradona u shpall si presidenti ri i klubit Bjellorus, Dynamo Brest. Ai arriti në Brest dhe u prezantua nga klubi për të filluar detyrat e tij në korrik. Nga shtatori 2018 deri në qershor 2019, Maradona ishte trajner i klubit meksikan Dorados.

Së fundi, ai drejtoi ekipin Gimnasia de La Plata në Argjentinë.

ÇMIME INDIVIDUALE

Diego Armanda Maradona ka marrë shumë çmime individuale, ku spikasin ato “Lojtari i Shekullit XZ” nga FIFA; “Topi i Artë 1986” nga FIFA; “Lojtari i Vitit” nga World Soccer; “Ekipi i Ëndrrave i FIFA – 2002”; “Shënuesi më i mirë në Serie A, sezoni 1987-1988”, etj,
/TPZ.al/

* Për më shume bashkohuni në grupin tonë: https://www.facebook.com/groups/tpz.al/
More in KRYESORE, LAJME, NË FOKUS, SPORT
“Një propagandë e rrezikshme”, ish-ministri reagon pas thyerjes së xhamave në qendrën shëndetësore: Do përsëriten…

Ish-deputeti i PD, Tritan Shehu ka bërë një reagim lidhur me deklaratat pas incidentit në një qendër shëndetësore ku një...

Close