X

Kur shuhet një gjeni, kombësia e humbet kuptimin

Nga Astrit Patozi

Kur shuhet një gjeni, nocioni i kombësisë e humbet shumë kuptimin e vet klasik, pasi personazhi kthehet në referencë për gjithë planetin.

Por nëse do ta trajtojmë nga ai këndvështrim, pas argjentinasve, më të pikëlluarit për ikjen e parakohshme të Maradonës, duhet të jenë shqiptarët.

Jo se kanë ndonjë lidhje gjaku me legjendën e papërsëritshme së futbollit, por se në vitet më të errëta të funddiktaturës, përmes magjisë së talentit të tij ata kanë gjetur një dritare të madhe lirie për të njohur dhe ëndërruar botën e ndaluar.

* Për më shume bashkohuni në grupin tonë: https://www.facebook.com/groups/tpz.al/
More in BLOG
Ilir Demalia: Një jetë në pëplasje, rebeli i Dhërmiut

Nga Ilir Demalia Si sot, 107 vjet më parë lindi shkrimtari dhe poeti Petro Marko. Petro, luftëtari Spanjës ku u...

Close