X

SHBA: Armenia dhe Azerbajxhani bien dakord për një armëpushim të ri

Një armëpushim humanitar do të hyjë në fuqi të hënën në mëngjes në luftimet midis Armenisë dhe Azerbajxhanit për Nagorno-Karabakun, tha të dielën një deklaratë e përbashkët nga Departamenti i Shtetit i SHBA-së dhe dy qeverive.

Në një deklaratë të veçantë, Grupi i Minsk i OSBE, i formuar për të ndërmjetësuar konfliktin dhe i udhëhequr nga Franca, Rusia dhe Shtetet e Bashkuara, tha se bashkëkryetarët e saj dhe ministrat e jashtëm do të takoheshin përsëri në 29 tetor për të diskutuar çështjen e Nagorno-Karabakut.

Luftimet për rajonin separatist Nagorno-Karabak vazhduan të dielën, ndërsa Armenia dhe Azerbajxhani përsëritën angazhimin e tyre për një zgjidhje paqësore të konfliktit të tyre dekada të vjetër.

Ndërkohë, dy vendet ranë dakord për një armëpushim edhe më herë në mesnatën e 17 tetorit në Moskë. Por kjo marrëveshje u shkel pasi luftimet vijuan përsëri.

* Për më shume bashkohuni në grupin tonë: https://www.facebook.com/groups/tpz.al/
More in BOTA, LAJME
Merr flakë në ecje makina në Sauk, dyshimet e para të policisë

Një makinë ka marrë flakë mbrëmjen e sotme tek rrethrrotullimi i Saukut teksa ishte në lëvizje. Sipas policisë nga kjo...

Close