X

Një mrekulli në mes të detit, çfarë ndodh në ishullin që përplas Turqinë dhe Greqinë

Tavernat, kafenetë dhe hotelet që ndodhen në portin e vogël në ishullin e largët grek të Kastellorizo ​​këto kohë të vitit janë zakonisht të mbushur me turistë, duke përfshirë qindra udhëtarë ditorë nga Turqia, e cila është vetëm 10 minuta larg në një udhëtim me anije.

Këtë vit, porti është i qetë, dhe jo vetëm për shkak të pandemisë së koronavirusit.

Ky ishull mahnitës dhe i egër i rrethuar nga deti Egje është bërë peng në një mosmarrëveshje midis Greqisë dhe Turqisë – aleatët e NATO-s, mbi kufijtë detarë dhe të drejtat e kërkimit të gazit dhe naftës në det të hapur.

Ndërsa tensionet u rritën muajin e kaluar, ushtarakët e tyre u vunë në gatishmëri, duke dërguar anije luftarake dhe aeroplanë lufte në Mesdheun lindor dhe duke rritur frikën e një konfrontimi, shkruan abcnews.al.

“Nëse kërkoni Kastellorizo ​​në Google, mund të keni ide të luftës, zonës gri, se diçka e tmerrshme po ndodh,” thotë Eleni Karavelatzi, një agjente turizmi e cila u rrit në ishull. “Kjo nuk është bota jonë. Kjo është politika”, shton ajo.

Ndërsa Oruc Reis bëri rrugën përgjatë detit Egje, Greqia dërgoi anijet e saj të marinës. Kur një fregatë turke u përplas aksidentalisht me një anije luftarake greke në 12 Gusht, mediat e të dy vendeve spekuluan se një përballje dukej e pashmangshme në Kastellorizo.

Ishulli i “kalasë së kuqe”

Turqit e quajnë ishullin Meis, sipas emrit të tij të lashtë grek, Megisti, që do të thotë “i madh”. Emri Kastellorizo ​​ka të ngjarë të ketë rrënjë në latinisht, thotë Constantina Agapitou Crowley, një ish-drejtuese e marketingut.

Udhëtarët dhe pushtuesit në ishull gjithmonë dallojnë një kështjellë antike. “Ata e quanin atë Castello Rosso, Castello Rougio, Kalaja e Kuqe”, thotë Agapitou Crowley, “dhe përfundimisht u bë Kastellorizo”.

Ishulli ndryshoi shumë herë. Bizantinët, kalorësit e Maltës, Osmanët. Kastellorizo ​​lulëzoi në shekullin e 19-të si një fuqi tregtare me një popullsi prej më shumë se 14,000 banorë. Pas dy luftërave botërore dhe pushtimeve nga francezët, italianët dhe britanikët, shumica e banorëve të saj u larguan në Egjipt, Palestinë dhe Australi.

Në fillim të këtij muaji, një anije ushtarake me ngjyrë gri çeliku u ankorua në marinë, pranë një vargu varkash shumëngjyrëshe peshkimi.

Peshkatari Dimitris Achladiotis është mësuar me ushtarët grekë. Ndërsa shkarkon kapjet e ditës, qelibar dhe karkaleca, ai shpjegon se prania ushtarake nuk i ka dëmtuar marrëdhëniet e tij me peshkatarët turq, të cilët punojnë përgjatë të njëjtës linjë të padukshme në det që ndan Greqinë nga Turqia.

“Ne të gjithë e njohim njëri-tjetrin,” thotë ai. “Ata janë njerëz të mirë … Ata dikur hanin me ne këtu. Tani në vend të peshkatarëve turq, te ne kalojmë anije ushtarake turke që na afrohen shumë“, shton ai.

* Për më shume bashkohuni në grupin tonë: https://www.facebook.com/groups/tpz.al/
More in Magazine
Video virale/ Vogëlushja e identifikon në emision Edi Ramën si “koronavirusi”

Sot në emisionin ‘ABC e pasdites’ të moderatorit Ermal Peçi ishin të ftuar dy nga fëmijët e famshëm të Instagramit,...

Close