X

Lukashenko betohet në fshehtësi, rinisin protestat e fuqishme në Bjellorusi

Betimi i fshehtë i Aleksandër Lukashenkos si President i Bjellorusisë provokoi një reagim të fortë në vend.

Mijëra qytetarë dolën në rrugët e Minskut për të protestuar dhe shumë marshuan mes flamujve të opozitës.

Dëshmitarët okularë, të cituar nga Reuters, thanë se policia përdori ujë me presion për të shpërndarë tubimin. Nga ana e saj, agjencia e lajmeve Interfax njoftoi se policia kishte filluar arrestimin e protestuesve.

Lukashenko u betua sot duke marrë mandatin e gjashtë papritur dhe pa njoftuar. Kjo ngjarje është kritikuar në masë nga përfaqësuesit e opozitës, ndërsa nxori në rrugë mijëra qytetarë.

* Për më shume bashkohuni në grupin tonë: https://www.facebook.com/groups/tpz.al/
More in BOTA, LAJME
VIDEO/ PD nxjerr deklaratat e Ramës: Shtatë vjet premtime të pambajtura. Vazhdon të gënjejë shqiptarët!

Drejtori i fushatës së Partisë Demokratike, Alfred Rushaj, me anë të videoje të shpërndarë në Twitter, shprehet se Edi Rama...

Close