X

“Dje i quante heronj, sot iu ndalon grevën”, Vasili: Rilindasit çirrnin zemrën për mjekët, por nuk iu plotësojnë kërkesat minimale


Nënkryetari i LSI-së Petrit Vasili i cilëson minimale kërkesat e mjekëve që kanë paralajmëruar nesë një grevë. Ai thotë se dje Rilindja i quante mjekët heronj ndërsa sot iu ndalon grevën. Sipas tij, mjekët nuk kanë nevojë për duatrokitje ballkonesh, por për mbeshtetje financiare, siguri në punë, kushte dinjitoze dhe respekt.

POSTIMI I VASILIT
Vete Rilindja i dje i quante heronj mjeket dhe po vete sot policia saj ju ndalon greven.
Mjekeve u ndalohet greva nga policia e rilindjes gjoja me sebepin e COVID.

Kur Rilindja ben mbledhje partie, kur cojne qindra police te shembin teatrin, apo te bejne propagande bashkiake plot me njerez s’ka asnje rendesi COVID.
Po a kane turp keta.
Cfare po kerkojne mjeket?

Sindikata e Mjekëve të Shqipërisë i ka kerkuar Qeverisë shqiptare :
1. rritje e vlerësueshme e trajtimit financiar,
2. sigurimin e jetës së personelit shëndetësor,
3. sigurimin e të gjitha kushteve për një ushtrim dinjitoz të detyrës së tyre
4. shpalljen dëshmorë te mjekëve, që humbin jetën në detyrë.

Rilindja paguan miliarda euro për koncesione e tendera sekrete, ndërsa kaq pak euro per keto kerkesa minimale te mjekeve nuk i jep kurrsesi.
Cfare turpi!
Rilindasit me Edi Ramen ne krye & Co dilnin neper TV dhe benin sikur çirrnin zemren per mjeket.
Mjeket nuk kane nevoje per duatrokitje ballkonesh, por per mbeshtetje financiare, siguri ne pune, kushte dinjitoze dhe respekt.

* Për më shume bashkohuni në grupin tonë: https://www.facebook.com/groups/tpz.al/
More in AKTUALITET, FLASH, LAJME
Pasi mjekët paralajmëruan nesër protestë, Basha i pret në takim para Ramës

Paralajmërimi i mjekëve se nesër do të zhvillojnë një protestë në QSUT ka ngritur politikën në këmbë. Vetëm disa orë pasi...

Close