X

Nisja e mësimit, Pampuri denoncon gjendjen skandaloze në një shkollë në Shijak


Ish deputetja e Partisë Demokratike, Orjola Pampuri ka denoncuar me një shenim në faqen e saj në facebok gjendjen ne te clin zhvillohet mesimi në shkollen Muharrem Plaku ne Shijak

Ajo ka publikuar edhe një video ku shikohet grumbullimi i nxënësve dhe familjarëve në këtë ambient.

“Shoë propagandisik vijon, por urojmë që shkollat të mos ecin ne hapat e masave nul që u morën ndaj QSUT, në fillim e gjatë pandemisë, ku në periudhen e hapjes u shndërrua në vatër Covidi.

Ja potimi i plotë:

Në shkollen Muharrem Plaku ne Shijak, bejne mesim edhe tre shkolla te tjera, pervec nxenesve te kesaj shkolle. Pervec mbingarkeses, e cila nuk mund te zgjidhet as me 3, as me 4 e as me 5 turne, nje problem tjeter po kaq serioz eshte edhe transporti i nxenesve per te cilin jane ve ne dispozicion dy autobuze, te cilet absolutisht nuk mund te permbushin as edhe nje kusht te vetem te masave anti Covid, dyndje nxënësish shfaqen cdo dite duke rrezikuar, njeri-tjetrin, mesuesit ne shkolle, e me pas prinderit e gjysherit ne shtepi.

Si mund t’i besosh nje shoë te shemtuar propagandistik, i cili behet ne kurriz te femijeve, mesuesve dhe prinderve tane. Ne videon me poshte eshte pasqyrimi i realitetit, i cili vlen edhe per shkolla te tjera, ku distanca eshte e pamundur te ruhet, ku kushtet ne mjetet e transportit publik nuk permbushen, ku eshte e pamundur te kete kohe qe nje fluks kaq i madh nxenesish te mbahet nen kontroll me matje temperature, kushtet brenda shkollave nuk e perballojne nje fluks te tille per te permbushur masat e higjenes dhe dezinfektimit. Shoë propagandisik vijon, por urojme qe shkollat te mos ecin ne hapat e masave nul qe u moren ndaj QSUT, ne fillim e gjate pandemise, ku ne periudhen e hapjes u shnderrua ne vater Covidi. Te gjitha keto denoncime jane sinjal per te marre masa konkrete, para se te jete vone.

* Për më shume bashkohuni në grupin tonë: https://www.facebook.com/groups/tpz.al/
More in AKTUALITET, FLASH, LAJME
10 muaj në çadër, banori në Lezhë: Kërkesa kemi bërë boll, gjë nuk shohim

Shumë familje të Lezhës janë ende në pritje sa i përket rindërtimit të shtëpisë. Gjok Kola, banor në Tale të...

Close