X

Bjellorusia drejt izolimit, Lukashenko mbyll kufijtë me perëndimin

Pas gjashtë javëve protesta masive, Bjellorusia ka vendosur ushtrinë në gatishmërinë më të lartë dhe do të mbyllë kufijtë me Poloninë dhe Lituaninë.

Presidenti Aleksandër Lukashenko përsëriti të enjten se revolta popullore për dorëheqjen e tij vazhdon të nxitet nga Perëndimi.

Duke folur në një forum për gratë, kreu i shtetit apeloi tri popujt fqinjë të ndalin marrëzinë e politikanëve të tyre, për të evituar përplasjen luftarake.

“Të jem i sinqertë nuk e dimë çfarë do duan të bëjnë tani. Dimë që kanë akoma shumë truke në arsenalin e vet para se të fillojnë luftën konkrete. Ne jemi të detyruar t’i tërheqim trupat nga rruga, të vendosim në gatishmëri gjysmën e ushtrisë dhe të mbyllim kufirin shtetëror me perëndimin, me Lituaninë dhe Poloninë, dhe të forcojmë atë me Ukrainën vëllazërore.”

Protestat kundër presidentit Lukashenko nisën më 9 gusht kur 66-vjeçari shpalli fitoren e 6-të radhazi pas një procesi zgjedhor të konsideruar i manipuluar nga opozita, Bashkimi Europian dhe SHBA-ja.

“Ne i mbajtëm zgjedhjet sipas Kushtetutës dhe ligjit. Nuk na duhen të tjerët për t’i njohur ato si të rregullta apo jo. Zgjedhjet u mbajtën dhe ishin të ligjshme.”

Trazirat disajavore në kryeqytetin bjellorus kanë çuar në ndalimin dhe shoqërimin në polici të afro 7 mijë personave dhe qindra të tjerë raportohet të jenë dhunuar nga forcat e rendit.

* Për më shume bashkohuni në grupin tonë: https://www.facebook.com/groups/tpz.al/
More in BOTA, LAJME
Sërish shifra të larta infeksioni në Greqi/ Konfirmohen 359 raste të reja dhe dy viktima nga COVID-19

Gjatë 24 orëve të fundit, autoritetet shëndetësore në Greqi njoftuan për 359 raste të reja të koronavirusit, nga të cilat...

Close