X

FOTO/ Përplasja me grekët, Turqia ngre në ajër avionët F-16 me raketa


Tensioni mes Turqisë dhe Greqisë është rritur pas përplasjes së anijeve dy ditë më parë në Egje.

Sëfundmi, mediat turke raportojnë se Forcat Ajrore të Turqisë kanë ngritur në ajër tetë avionë të tipit F-16, të cilët janë të pajisur me raketa ajër-ajër “të gatshme për të qëlluar në rast rreziku”.

Hurriyet raporton se tetë avionët F-16 do të qëndrojnë në ajër gjatë gjithë kohës duke patrulluar në zonën detare ku është duke kryer kërkime anija “Oruç Reis” dhe do t’i përgjigjen çdo provokimi nga ushtria greke, raporton Abc News.

Avionët turq janë të pajisur me raketa “AIM-9 Sidewinder”, të cilat janë armatimi standard i këtij lloj avioni në raste të tilla.

Dy netë më parë, gjatë tensionit në Egjeun Lindor u shënua një përplasje fizike mes fregatës turke “Kemal Reis” dhe asaj greke “Lemnos”.

Greqia e cilësoi aksident, kurse Turqia provokim, ndërsa Erdogani kërcënoi se do t’i përgjigjeshin çdo lëvizjeje të ngjashme të grekëve.

* Për më shume bashkohuni në grupin tonë: https://www.facebook.com/groups/tpz.al/
More in BALLKAN, LAJME
“Duhet notë proteste ndaj Greqisë”, Vetëvendosje reagon për kaosin me emigrantët në Kakavijë: Keqtrajtim në kufi!

Kreu i Lëvizjes Vetëvendosje në Shqipëri, Boiken Abazi, ka reaguar sot në lidhje me kaosin e krijuar në Kakavijë. Në...

Close