X

BE rezervon 400 milionë doza të vaksinës anti-Covid që po zhvillon kompania amerikane

Komisioni Europian ka njoftuar sot se ka rezervuar në emër të vendeve anëtare të BE-së deri në 400 milion doza të vaksinës së mundshme kundër COVID-19, e zhvilluar nga kompania amerikane “Johnson & Johnson”.

KE bën të ditur se fillimisht ka rezervuar një blerje prej 200 milionë dozash dhe që mund të pasohet me një blerje të dytë me shumë të njëjtë.

“Puna jonë për të siguruar qasje të shpejtë në vaksina kundër koronavirusit vazhdon. Bisedimet eksploruese midis Komisionit dhe “Johnson & Johnson” synojnë të venë në dispozicion një kornizë për një blerje të parë prej 200 milion dozash, që mund të pasohet nga një blerje e dytë për një numër të ngjashëm dozash”, thuhet në njoftimin e KE.

* Për më shume bashkohuni në grupin tonë: https://www.facebook.com/groups/tpz.al/
More in BOTA, LAJME
Gjeneral amerikan paralajmëron për rrezikun e ringjalljes së ISIS-it

Ushtaraku më i lartë amerikan për operacionet në Lindjen e Mesme paralajmëron se Shteti Islamik mund të ringjallet nëse komuniteti...

Close