X

Matteo Renzi: Vaksinimi kundër Covid-19 në Itali të bëhet i detyrueshëm

Ish-kryeministri italian, Matteo Renzi ka bërë thirrje sot që vaksinimi kundër koronavirusit të bëhet i detyrueshëm.

“Me gjithçka që kemi kaluar, nëse vaksina vjen, çfarë do të bëjmë? A i lëmë lirinë e zgjedhjes dhe i mbyllim të gjithë në shtëpi për tre muaj të tjerë? Vaksinat nuk janë opsionale: nëse ekziston një vaksinë e vlefshme, do të duhet të jetë e detyrueshme”, u shpreh Renzi.

Komentet e ish-liderit, i cili i la socialdemokratët në fund të vitit 2019 dhe themeloi partinë e tij, Italia Viva, bien ndesh me ato të kryeministrit Conte, i cili tha të dielën se vaksinimi duhet të jetë i mundur, por jo i detyrueshëm.

Italia deri më tani ka regjistruar më shumë se 250,000 raste të koronavirusit dhe më shumë se 35,000 víktíma.

* Për më shume bashkohuni në grupin tonë: https://www.facebook.com/groups/tpz.al/
More in BOTA, LAJME
Erisa Xhixho: Ndarja administrative në katër rajone, shkelje flagrante e Kushtetutës

Nënkryetarja e LSI-së, Erisa Xhixho, ka folur për ndarjen e re administrative në katër rajone duke thënë se ka shkelje...

Close