X

Tjetër përplasje me Greqinë në horizont? Turqia dërgon anije eksplorimi në një zonë të debatueshme në Mesdheun Lindor

Turqia dërgoi një anije për të kryer një studim sizmik në një zonë të debatueshme në Mesdheun Lindor, një veprim që Greqia e konsideron të paligjshëm dhe që ka të ngjarë të rrisë tensionet mes dy aleatëve të NATO-s.

Në paralajmërimin e lëshuar nga marina turke thuhet se anija Oruc Reis do të veprojë në zonë gjatë dy javëve të ardhshme. Dy vendet kanë mosmarrëveshje për shkak të pretendimeve territoriale mbi burimet e hidrokarbureve në rajon.

Një njoftim i ngjashëm, muajin e kaluar nxiti një mosmarrëveshje që u zbut pas ndërhyrjes së kancelares gjermane Angela Merkel, e cila bëri që Turqia të binte dakord për një pezullim të operacionit. Por Presidenti Tayip Erdogan tha të premten se Turqia kishte rifilluan punën për kërkimin e energjisë në rajon pasi Greqia nuk kishte mbajtur premtimet e veta për këtë çështje.

Kryeministri Grek Kyriakos Mitsotakis kryesoi një takim të këshillit qeveritar për çështje të mbrojtjes të hënën i cili shqyrtoi “mënyrat e reagimit ndaj provokimit turk”, tha zyra e kryeministrit konservator. Pas takimit, Ministria greke e Punëve të Jashtme lëshoi një deklaratë ku i bën thirrje Turqisë të “ndalë menjëherë aktivitetet e saj të paligjshme që dëmtojnë paqen dhe sigurinë në rajon “.

Më parë, Ministri i Shtetit George Gerapetrit i tha kanalit shtetëror televiziv grek se Athina ishte në gatishmëri të plotë politike dhe operacionale”. Ai theksoi se Greqia ishte e gatshme të angazhohej në një dialog konstruktiv me Turqinë për mosmarrëveshjet mes tyre.

Paralajmërimi NAVTEX, lëshuar nga zyra e marinës turke të lundrimit, mbulon një zonë detare në jug të Antalias në Turqi dhe në perëndim të Qipros. Ai do të jetë në fuqi midis 10-23 gushtit.

Ministri turk i Energjisë Fatih Donmez tha në Twitter se anija Oruc Reis tashmë ka arritur në vendin ku do të veprojë pasi u nis nga zona ku ishte ankoruar në Antalia.

Studimet sizmike janë pjesë e punës përgatitore për mundësinë e eksplorimit të hidrokarbureve. Turqia dhe Greqia gjithashtu janë në mosmarrëveshje për çështje të tilla si fluturimet në detin Egje dhe Qipron e ndarë etnikisht. Njoftimi i Erdoganit për punën e re eksploruese erdhi pasi Egjipti dhe Greqia nënshkruan një marrëveshje të enjten e kaluar për përcaktimin e një zone ekskluzive ekonomike midis dy vendeve në Mesdheun lindor.

Diplomatët në Greqi thanë që marrëveshja anuloi një marrëveshje të arritur vitin e kaluar mes Turqisë dhe qeverisë së Libisë të njohur nga ndërkombëtarët, por Presidenti Erdogan tha se Turqia do të respektojë marrëveshjen e saj me Libinë./VOA/

* Për më shume bashkohuni në grupin tonë: https://www.facebook.com/groups/tpz.al/
More in BALLKAN
I riu shqiptar denoncon dhunën: Polici serb më rrahu derisa më ra të fikët

Erxhan Ibishi një shqiptar nga Maqedonia e Veriut ka shkuar në polici me shenja dhune duke deklaruar se është rrahur...

Close