X

Erisa Xhixho: Gratë më të prekura nga kriza ekonomike dhe keqqeverisja


Nënkryetarja e LSI, Erisa Xhixho, përmes një postimi në rrjetet sociale, thotë se gratë janë më të prekura nga kriza ekonomike dhe keqqeverisja.

Xhixho shkruan se bizneset e drejtuara nga gratë kanë pësuar rënie.

POSTIMI:

Krizën më të thellë ekonomike nëpër të cilën po kalon vendi po e vuajnë më së shumti gratë.

Humbja e vendeve të punës si pasojë e mbylljes së mijëra bizneseve , rënia e numrit të grave të vetpunësuara përmes hapjes së një biznesi, ndërkohë që 24,6 % punojnë pa pagë në bizneset familjare niveli me i ulet në 4 vjet .

Në 2019 përqindja e grave të vetpunësuara arrin në 19,6% , shifer kjo më e ulta që nga 2016 ku regjistrohej 21,6%.

Gjithashtu dhe bizneset e drejtuara nga gratë kanë pësuar rënie.

Në 2020 sipas INSTAT bizneset e drejtuara nga gratë kanë qënë 25,4 e krahasuar me 2017 që ka qënë 29,7% ka nje ulje me 4,3% pikë.

Kjo panoramë e mjerueshme tregon qartë se gratë për këtë qeveri janë fasadë , se është e paaftë dhe nuk ka vullnet që të krijoj vende të reja pune pasi qellimi primar për të janë vjadhja, korrupsioni dhe përqëndrimi i ekonomisë tek oligarkët afër saj.

LSI ka një plan konkret për fuqizimin ekonomik të grave duke i mbeshtetur ato me akses më të madh në kreditim, politika fiskale për bizneset për të stimuluar punësimin e grave duke çliruar ekonominë nga monopolet e duke e bazuar në konkurrueshmerinë e ndershme dhe funksionimin e shtetit të së drejtës.

Rotacioni politik është i pashmangshëm dhe ai do të vijë para së gjithash nga fuqia e votës së grave dhe vajzave të cilat kërkojnë shanse dhe mundësi në vendin e tyre.

* Për më shume bashkohuni në grupin tonë: https://www.facebook.com/groups/tpz.al/
More in LAJME
Alimehmeti: Koronavirusi ka pësuar mutacion, po shkakton më shumë raste infektimesh, por më pak klinikë dhe vdēkje

Mjeku i njohur, Ilir Alimehmeti, ndërsa foli për situatën me koronavirusin, tha se virusi ka pësuar mutacion. Përmes një postimi...

Close