X

Sekuestrimi i dy televizioneve të Ylli Ndroqit, Reporterët pa Kufij: Të mos ndërhyhet në linjën editoriale!


Reporterët pa Kufij kanë reaguar sot pas sekuestros që është vënë kundër dy televizioneve, RTV Ora dhe Ora News, që janë pjesë e pasurive të sekuestruara të Ylli Ndroqit.

Në një deklaratë Reporterët pa Kufij u bën thirrje autoriteteve shqiptare të mos ndërhyjnë në linjën editoriale të mediave. Më tej theksohet se këto dy televizione janë kritike kundër Edi Ramës dhe Erion Veliaj.

DEKLARATA:

Me kërkesë të Prokurorisë Speciale kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar në Tiranë, më 3 gusht, Gjykata Speciale e Shkallës së Parë urdhëroi sekuestrimin e 26 pasurive të sipërmarrësit Ylli Ndroqi, përfshirë kanalet televizive Ora News TV dhe Channel One, të paraqitura si zëra kritikë të qeverisë së kryeministrit Edi Rama dhe kryebashkiakut të Tiranës, Erion Veliaj.

Pronari dyshohet se e ka fituar këtë pronë përmes aktiviteteve kriminale të trafikut ndërkombëtar të drogës. Kjo rezultoi në vendosjen e dy mediave nën administrimin nga Ministrisë së Brendshme dhe përgatitjen e një inventari të ambienteve të mediave në prani të forcave të policisë dhe zyrtarëve.

Këto dy kanale televizive njihen për tonin e tyre kritik ndaj autoriteteve, por edhe sepse kryetari i Bashkisë së Tiranës ka provuar vazhdimisht t’i heshtë. Ora News zbuloi kështu majin e kaluar kërcënimet e kryebashkiakut për punonjësit e bashkisë që janë të afërt me sipërmarrësin, nëse kanalet vazhdonin të kritikonin veprimet e tij.

Janë ngritur pyetje edhe për masat joproporcionale të ndërmarra kundër Ora News për mosrespektimin e distancimit shoqëror në programet e saj, të cilat u kritikuan nga gazetarët e kanalit televiziv si shkelje e lirisë së tyre të shprehjes.

Autoritetet e shëndetit kombëtar goditën gjobë të mëdha në Ora News dhe urdhëruan mbylljen e saj për një periudhë të papërcaktuar.

* Për më shume bashkohuni në grupin tonë: https://www.facebook.com/groups/tpz.al/
More in KRYESORE, LAJME
Makina përplas për vdēkje 23 vjeçarin në Memaliaj

Një aksident i rëndë ka ndodhur mesditën e sotme në rrugën nacionale Memaliaj-Krahës, në afërsi të fshatit Toç. Një 23-vjeçar,...

Close