X

“Rekordet e pathyeshme të Epidemisë”- PD denoncon: Që nga fillimi i korrikut, kemi numrin më të lartë të vdekjeve. Qeveria nuk ka strategji


Ndërsa numri i të infektuarve me koronavirus vazhdon të jetë i lartë, Partia Demokratike thotë se Shqipëria ka thyer nivel rekord evropian në lidhje me numrin e testimeve për 1 mln banorë.

Ekspertja e Task Forces Anticovid pranë PD Liliana Shyqyriu shprehet se që prej fillimit të muajit korrik, Shqipëria ka qenë një nga 10 vendet e para në Europë përsa i takon numrit të rasteve të reja dhe numrit të vdekjeve.

Sipas saj, institucionet shëndetësore janë treguar të paafta në vënien në eficiencë të një strategjie por kanë arritur të mbajnë me fanatizëm rekordet negative.

Reagimi i plotë:

Rekordet e pathyeshme te Epidemisë

Që me fillimin e epidemisë së Covid-19 në vendin tonë ka pasur një rekord  në nivel Europian i cili është mbajtur nga Shqipëria dhe ka qëndruar i pathyer për të gjithë periudhën. Ky është ai i testimeve për 1 Milion banorë ku ne klasifikohemi gjatë gjithë kohës në vendin e fundit dhe vendi i parafundit  ka më shumë se dyfishin e testeve tona.

Këtij rekordi fatkeqësisht ju shtua me vonë rekordi i mungesës së një strategjie të qartë sidomos objektivi i cili do parandalonte parandalimin e përhapjes së Covid në grupet vulnerabël të popullatës:

personat me moshë mbi  65 vjec, personat e prekur nga sëmundjet kronike dhe

personeli shëndetësor, grupe të cilat  gjate gjithe kohes u goditen vrullshëm nga epidemia.

Gjatë muajit korrik dhe në vazhdim këtyre dy rekordeve ju shtuan dhe dy rekorde të tjera të cilat penalizojnë direkt shëndetin dhe jetën e qytetarëve shqipëtarë.

Që prej fillimit të muajit korrik ne kemi qënë nje nga 10 vendet e para ne Europë përsa i takon numrit të rasteve të reja dhe numrit të vdekjeve për 1 milion banorë.

Këto  janë dhe rekordet më fatkeqe te gjithë periudhës së epidemisë.

Përfundimisht Institucionet Shëndetësore janë treguar të paafta në vënien në eficiencë të një strategjie por kanë arritur të mbajnë me fanatizëm rekordet negative. Shpresojmë që kritikat dhe sugjerimet e shumta që janë bërë ndaj tyre në funksion të shëndetit të qytetarëve të mos vazhdojnë të bien në vesh te shurdhër dhe te shërbejnë për të rikthyer sigurinë, qetësine dhe garancinë qytetareve.

* Për më shume bashkohuni në grupin tonë: https://www.facebook.com/groups/tpz.al/
More in AKTUALITET, FLASH, LAJME
EMRI/ Detaje të reja nga vrasja e 57-vjeçarit në Gjirokastër. Viktima ka qenë duke udhëtuar me autorin, u godit me sende të forta pas…

Detaje të reja janë zbardhur nga ngjarja që u regjistrua këtë pasdite në Gjirokastër, ku u gjet i pajetë në...

Close