X

FOTO/ Imazhet satelitore tregojnë shkatërrimin e vërtetë të shpërthimit në Bejrut. Sa njerëz kanë mbetur pa strehë, dëmet e shkaktuara, shkaku dhe…


Imazhet satelitore japin një pasqyrë më të qartë të shtrirjes së vërtetë të shkatërrimit në Bejrut pasi një depo e mbushur me kimikate të rrezikshme shpërtheu me forcën e një bombe të vogël bërthamore mbrëmjen e djeshme. Zona e depove është kthyer në një krater.

Të paktën 135 njerëz kanë vdekur në shpërthim, megjithëse ky numër pritet të rritet ndërsa ekipet kërkojnë në rrënoja. Numri i të plagosur ka arritur në rreth 5,000 dhe dhjetëra të humbur në Bejrut, të cilët zyrtarët e kanë quajtur një ‘qytet katastrofë’.

Shpërthimi mendohet të jetë shkaktuar pasi një saldator shkaktoi një zjarr që u përhap në një depo ngjitur ku u ruajtën 2,750 ton nitrat amon shumë shpërthyes.

Kostoja ekonomike e dëmit mendohet të jetë rreth 5 miliardë dollarë me gjysmën e ndërtesave të qytetit të dëmtuara, por kostoja më e ngutshme njerëzore përfshin 300,000 njerëz të mbetur pa shtëpi së bashku me spitalet që përpiqen të përballojnë situatën.

Kryeministri Hassan Diab u zotua se përgjegjësit do të “paguajnë çmimin” pasi ai deklaroi një gjendje të jashtëzakonshme dy-javore për t’u marrë me krizën, duke u bërë thirrje të gjithë liderëve botërorë dhe ‘miqve të Libanit’ të dhurojnë ndihmë për vendin, duke shtuar: ‘Ne po dëshmojnë një katastrofë të vërtetë. ‘

Kabineti i Libanit më pas votoi të vendoste të gjithë zyrtarët përgjegjës për sigurinë e portit për gjashtë vitet e fundit nën arrest shtëpiak, megjithëse ata drejtuan gishtin në anën tjetër – duke thënë se autoritetet ishin paralajmëruar vazhdimisht për rrezikun, por nuk arritën të veprojnë.

Shtetet e Bashkuara, Mbretëria e Bashkuar, Franca, shtetet e Gjirit dhe madje rivalët e hidhur Izraeli kanë ofruar para dhe ndihmë, pasi Presidenti Michel Aoun deklaroi tre ditë zi dhe njoftoi se do të lëshojë 66 milion dollarë fonde emergjente.

* Për më shume bashkohuni në grupin tonë: https://www.facebook.com/groups/tpz.al/
More in BOTA, FLASH, LAJME
FOTOT/ Xhiro me motor në ujë dhe peshkim me perëndim magjik në sfond, pamjet që vijnë nga Ksamili

Pas stuhisë së mëngjesit, duket se pasditja i ka lënë vend diellit në plazhet e vendit. Imazhet e mësipërme vijnë...

Close