X

Premtimi i Ali Pashë Gucisë ndaj ulqinakëve në 1880: Rezistoni, do ju ndihmojmë fuqishëm!


Nga Aurenc Bebja

“L’Univers” ka botuar, të shtunën e 13 nëntorit 1880, në faqen n°2, një shkrim në lidhje me premtimin asokohe të Ali Pashë Gucisë ndaj ulqinakëve, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar:

Na shkruajnë nga Shkodra, me 9 nëntor:

“Drejtuesit e lidhjes shqiptare, në një konferencë me drejtuesit e tjerë të vendit, kanë vendosur të rezistojnë me forcë.

Ali Pasha nxit dhe inkurajon ulqinakët nga Gucia që të rezitojnë, duke u premtuar atyre ndihmë të shpejtë dhe të fuqishme.

Dervish Pasha heziton të përdorë forcën, nga frika se trupat e rregullta mund të vëllazërohen me shqiptarët.”

* Për më shume bashkohuni në grupin tonë: https://www.facebook.com/groups/tpz.al/
More in Magazine
Mali i pushtuar nga flakët, Julian Deda publikon fotografinë e frikshme nga Velipoja: Era e djegies mbërriti në plazh

Aktori i njohur i humorit, Julian Deda ka postuar fotografi nga plazhi i Velipojës ku duket se si zjarri ka...

Close