X

Deklarata e Thaçit para se të hynte në Hagë: Për djalin, familjen dhe popullin tim!

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka hyrë në Prokurorinë Speciale të Hagës, në orën 13:00.

Vetëm pak para se të hynte në godinë, ai ka dhënë edhe një prononcim të shkurtër për mediat.

Thaçi në një deklarim për media në gjuhën angleze ka thënë se ai beson në vlerat e luftës për liri dhe se Kosova sot është ajo çfarë ai ka ëndërruar.

“Sot, jam i gatshëm të përballem me sfidat e reja me sukses, për djalin tim, për familjen dhe popullin tim. Ky është çmimi për lirinë. Unë besoj në të vërtetën dhe në liri”, ka thënë Thaçi.

“Kosova është një histori suksesi dhe për këtë jam krenar”, ka shtuar presidenti, që gjatë luftës ishte drejtor politik i UÇK-së.

Prokuroria e Hagës ka njoftuar javë më parë se e ka dorëzuar aktakuzën ndaj Thaçit, në të cilën ai dyshohet për krime lufte.

* Për më shume bashkohuni në grupin tonë: https://www.facebook.com/groups/tpz.al/
More in AKTUALITET, BALLKAN, FLASH, LAJME
Irani: Rrëzimi i avionit ukrainas një gabim njerëzor

Irani dha shpjegime të detajuara mbi rrëzimin e një aeroplani udhëtarësh ukrainas mbi Teheran, rreth shtatë muaj më parë, ku...

Close