X

Epoka e Edi Ramës dhe e patericave të kalbura të tij, drejt kapitullimit


Nga Orjola Pampuri

Prej më shumë se 7 vitesh, Edi Rama nuk u kujdes për një mirëqeverisje, ku të prevalonte hartimi i politikave sociale e ekonomike, hartim strategjish për të vijuar punën e për të ndërtuar një shtet të denjë për të qenë pjesë e BE, por pushteti i tij u përqendrua tek beteja për të mbrojtur deri në fund trafikantët e kriminelët që vendoste në krye të bashkive, drejtorive apo edhe në parlament, të cilet i sherbejnë atij dhe serës së tij.

Sigurisht me këtë grup nuk kish se si Shqipëria të bënte hapa para, perveçse çdo vit të penalizohej me kushte të reja nga BE, duke zbehur shpresën e hapjes se negociatave. Si njeri me personalitet të shumëfishte e delirant, nga njëra anë maskon sjelljen e tij duke duke u shtirur në Europë si individ me sjellje përendimore, si i gatshëm për të bashkëpunuar me ndërkombëtarët e për të zbatuar çdo reformë në të mirë të zhvillimit të vendit, nga ana tjetër kur e sheh “lakun në fyt” e humbjen të sigurt, i hedh tej edhe ndërkombëtarë

Edi Rama humbi çdo betejë në këto vite qeverisje.

Ai do të mbahet mend për genjeshtra, për rritjen më të madhe që ka pësuar borxhi publik, e për keqmenaxhimin e shpërdorimin më skandaloz të parave të taksapaguesve shqipëtarë. Dhe si të mos i mjaftonin shumë skandale, mashtrime, korrupsion, shitblerje votash, gjatë këtyre viteve ndodhi pandemia dhe termeti, të cilat e rënduan më shumë situatën e cila rëndoi gjendjen ekonomike të shqiptarëve

-Pandemia u keqmenaxhua për shkak të mos alokimit të fondeve ne sherbim te saj.

-Shqiptarët u mashtruan per mbeshtetje financiare dhe ndihma ushqimore.

-Rama manipuloi shifrat e perftuesve te ndihmes ushqimore; nga 173.000 familje qe perfituan, ai raportoi 400.000 familje perfituese.

-Edi Rama e përdori pandeminë për perfitime personale dhe korrupsion; ????në këtë periudhe manipuloi tenderin per furnizimin e rezervave te shtetit kur magazinat ishin plot, e kur pjesa me e madhe e ndihmave ishin nga biznese apo donacione.

-E njejta histori ndodhi edhe në periudhen e termetit, ku u be shume shoë, u dhuruan shume para nga donatore ne ndihme te qytetareve, nderkohe qe u vendos nje minister i zhytur ne korrupsion per t’i menaxhuar, ndaj dhe sot nuk jane hequr ende mbetjet e ndertesave te shembura nga termeti, madje ka familje qe jane rikthyer ne banesat me risk e te shpalluara te pabanuara per shkak se nuk kane asnje alternative tjeter, e jo me te kete rifilluar rindertimi.

Kjo qeveri kllounesh???? tashme, e ka lene vendin ne renie te lire si nga menaxhimi i Covid 19 ashtu edhe nga ekonomia. Ne grahmat e fundit ndryshon rregullat e lojes, leshon BE e SHBA dhe terheq ne gjirin e saj e ben aleance me gastoret, duke ‘u zhveshur” me ne fund nga maskat e farsiteti i dialogut, e tek e fundit duke u kthyer ne origjine, si nje njeri i rendomte, i cili per te mbijetuar mbi zullumet ben pakt me djallin e delenxhinjte.

 

* Për më shume bashkohuni në grupin tonë: https://www.facebook.com/groups/tpz.al/
More in AKTUALITET, FLASH, LAJME
Shtimi i rasteve të prekura me koronavirus/ Manastirliu apel qytetarëve: Zbatoni këto tre rregulla të thjeshta

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu u bën apel qytetarëve që të zbatojnë tre rregulla të thjeshta për të fituar luftën...

Close