X

Gjykata rikthen në xhami muzeun e Shën Sofisë, do të jetë e hapur për vizitorët

Gjykata turke anuloi sot një vendim të 24 nëntorit të vitit 1934, sipas të cilit xhamia e Shën Sofisë shndërrohej në muze.

Ndërkohë, zëdhënësi i presidencës turke, Ibrahim Kalin deklaroi se Shën Sofia do të vazhdojë të jetë pjesë e trashëgimisë botërore dhe e hapur për vizitorët.

“Hapja e Shën Sofisë për adhurim nuk i heq statusin e trashëgiminë botërore”, deklaroi Kalin.

* Për më shume bashkohuni në grupin tonë: https://www.facebook.com/groups/tpz.al/
More in BALLKAN, LAJME
Infektohet me koronavirus Presidentja e Bolivisë

Presidentja e Bolivisë, Jeanine Anez Chaves, është infektuar nga koronavirusi. Lajmin e ka bërë me dije vetë presidentja përmes një...

Close