X

Dita me numrin rekord të infektimeve, ish-deputeti i PD-së: Përkeqësim alarmant!

Ndërsa kjo e premte shënoi një tjetër rekord të lartë shifrash të të infektuarve në vendin tonë, me 90 raste pozitivë me koronavirus, ish-deputeti Tritan Shehu thotë se ato flasin per nje perkeqesim alarmant.

“Te gjitha shifrat, megjithese te cunguara mbi te dhena te pakta testimesh, jo transparente e jo te konfrontuara ne laboratore te ndryshme, ne mungese te nje strategjie globale, flasin per nje perkeqesim alarmant”.

Shehu thotë se na duhet “nje mbeshtetje nderkombetare perballe deshtimit epidemiologjik!”

“Ne keto kushte une e konsideroj te domosdoshme kerkimin e sigurimin e nje ndihme e mbeshtetje te shume llojeshme nga Komuniteti nderkombetar, kryesisht nga Italia e cila, si dhe Europa ne terresi arriti te kaloje me sukses “goditjen”, gje qe jo vetem flet per kapacitetet e medha te saj, por dhe per nje “pasuri” te cmuar njerrezore e strukturale qe tashme ka krijuar”, shkruan ai në një postim në rrjetet sociale.

“Nga ana tjeter niveli teknologjik e gjendja e institucioneve tona shendetesore, kontaminimi, standartet e ambjenteve te tyre e te reanimacioneve, siguria e mbrojtjes se personelit ne spitale e paresor, mungesa e financimeve, etj jane nga shkaqet e deshtimit, duke na ekspozuar perpara rreziqeve te medha shendetesore, sociale e ekonomike.

Fakti qe Qeveria duke tentuar te “semplifikoje” gjendjen e masat qe kerkohen, si “struci” nuk do ta kuptoje qe gama e tyre eshte e gjere e komplekse duke filluar nga testimet e gjera e te ndryshme, forcimi i sherbimeve mjekesore e siguria ne ato (e gjere kjo ne koncept), pajisja e te gjithe qytetareve me maska, edukimi shendetesor e deri te nje strategji transparente e inteligjente, e ben imperative nje mbeshtetje te shumellojeshme nga vendet partnere, krahas perpjekjeve tona.

Por gjithemone duke garantuar menjehere qofte edhe me finacimet tona, nje prezence specialistesh ne forme ekipi te kualifikuar prej andej, te cileve duhet tu vihen ne krah specialistet tane, pikerisht per te pregatitur strategjine e implementuar ate”, e mbyll reagimin ish deputeti demokrat.

* Për më shume bashkohuni në grupin tonë: https://www.facebook.com/groups/tpz.al/
More in AKTUALITET, LAJME
Fqinjët e Zhanetës tregojnë bisedat e fundit: I thashë policisë kam frikë se do të na vënë flakën

U tretën, pa bukë e ujë pranë njëra-tjetrës, jo me ditë, por më javë dhe muaj… Vendosën të shkonin drejt...

Close