X

Situata e Covid-19 në Shqipëri/ Manastirliu: Më të prekur pacientët e moshës 30-45 vjeç, kanë shfaqur simptoma të rënda

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, mbëmjen e sotme e ftuar në emisionin “Opinion’ është shprehur se Covid-19 ka prekur më shumë të moshuarit, të cilët kanë shfaqur edhe simptoma të rënda.

Sëmundja ka prekur në masën më të madhe moshat mbi 67 vjeç, por me simptoma të rënda ka edhe raste të reja nga 30 deri në 45 vjeç”, tha Manastirliu

Po ashtu ajo ka folur edhe për vatrat kryesore në vend ku ka bërë të ditur se më qyteti me incidencën më të lartë në raport me numrin e popullsisë sakaqë ka shtuar se në gjendje intensive aktualisht janë 12 raste.

Ne jemi në 80 raste në Spitalin Infektiv, por duke patur parasysh skenarët jemi në 20% të kapaciteteve të zëna. Në maksimumin e shtrimeve kemi patur 80. Në terapi intensive në 10 ditëshin e fundit jemi në numra 10-12 raste. Nuk jemi në limite përsa i përket terapisë intensive dhe kemi kapacitete të terapisë intensive. Vatra kryesore, është Tirana, Shkodra dhe Durrësi. Përsa i përket incidencës Shkodra ka qenë me incidencën më të madhe në raport me popullatën”. tha ajo.

* Për më shume bashkohuni në grupin tonë: https://www.facebook.com/groups/tpz.al/
More in AKTUALITET, LAJME
Erebara: Projektet e qeverisë pa leverdi ekonomike, 5-6 koncesionarë kontrollojnë mediat e pushtetin politik

I ftuar në RTV Ora, gazetari Gjergj Erebara u shpreh se, është tipike për regjimet që kanë ambicie autoritare që...

Close