X

Shembja e Teatrit/ Parlamenti Europian: Të hetohen autorëve e dhunës ndaj protestuesve, të mbrohet trashëgimia kulturore

Në mbledhjen e Komisionit për Marrëdhëniet me Jashtë në Parlamentin Europian, seancë ku po diskutohet për situatën në Shqipëri, ndër të tjera u fol edhe për çështjen e shembjes së Teatrit Kombëtar.

Përfaqësuesja e Komisionit, Angelina Eichorst u shpreh se, i është kërkuar autoriteteve shqiptare të hetohen autorët për përdorimin e forcës dhe ushtrimin e dhunës ndaj protestuesve.

Ndër të tjera përfaqësuesja e Komisionit theksoi se shembja e Teatrit që nuk duhet të ndodhte, nuk duhet të heqë vëmendjen nga sfidat për të çuar përpara ngjarjen tjetër më të rëndësishme të muajit mars duke iu referuar Reformës Zgjedhore.

Ndërsa eurodeputetja, Geneoveva Calavera theksoi: “Duhet ruajtur trashëgimia kulturore dhe ligji i së drejtës. Kemi kërkuar disa herë dialog lidhur me prishjen e Teatrit Kombëtar”.

* Për më shume bashkohuni në grupin tonë: https://www.facebook.com/groups/tpz.al/
More in AKTUALITET, LAJME
Seanca në PE/ Raporteri për Shqipërinë: Qeveria shumë e butë me trafikantët. Eurodeputeti Gahler: Asnjë informacion se çfarë bëhet me dosjet 184 dhe 339

Raporteri për Shqipërinë në PE, David Lega si dhe eurodeputeti Gahler kanë pasur kritika ndaj qeverisë në seancën e posaçme...

Close