X

Tensione mes Kinës dhe Indisë në kufi, vrīten tre ushtarë


Tre ushtarë indianë janë vrārë gjatë luftimeve me forcat kineze në Ladakh të rajonit të kontestuar të Kashmirit verior.

Ky trekëndësh ka në konflikt edhe Pakistanin me Indinë.

Ngjarja e rëndë erdhi në kohën e tensionimit të marrëdhënieve mes dy vendeve.

Ushtria indiane njoftoi përmes një deklarate se zyrtarë të lartë të ushtrive të të dyja vendeve janë duke zhvilluar një takim për uljen e tensioneve, por nuk dha hollësi të tjera.

Vrāsja e këtyre ushtarëve besohet të jetë rasti i parë në dekadat e fundit gjatë përleshjeve të ārmatosura mes dy fuqive të mëdha aziatike.

* Për më shume bashkohuni në grupin tonë: https://www.facebook.com/groups/tpz.al/
More in BOTA, LAJME
Fevziu sherr me ekspertin: Tekstet i kuptoj shumë mirë, kam shkruar 15 libra… Pëllumbi: Edhe?

Gazetari Blendi Fevziu ka debatuar mbrëmjen e djeshme me ekspertin e arsimit, Pëllumb Karameto. Fevziu në “Opinion” kishte organizuar një...

Close