X

Dënohet me dy javë burgim, britaniku që urinoi pranë memorialit të policit të vrārë në detyrë

Një burrë është dënuar me dy javë burgim, pasi u fotografua duke urinuar pranë memorialit të një polici të vrārë në Londër.

28 vjeçari Andrew Banks, e pranoi akuzën në Gjykatën e Magjistratëve të Westminster.

Gjesti i tij ka shkaktuar mjaft reagime në Mbretërinë e Bashkuar, për faktin se Banks kishte dalë sëbashku me persona të tjerë, për të mbrojtur statujat, të cilat janë vandālizuar nga disa protestues, por në vend të “mbronte statujat” përfundoi duke dhūnuar një memorial.

Prokurori tha në gjykatë, se Banks udhëtoi gjatë të gjithë natës për të mbërritur në Londër dhe kishte konsumuar një sasi të madhe alkooli. Ai vendosi t’u bashkohej disa tifozëve të futbollit për të “mbrojtur statujat” por nuk e dinte se cilat statuja duheshin mbrojtur.

Memoriali pranë të cilit urinoi Banks, i përket oficerit Keith Palmer, vrārë në detyrë në vitin 2017. /TPZ.al/

* Për më shume bashkohuni në grupin tonë: https://www.facebook.com/groups/tpz.al/
More in BOTA, LAJME
Turizmi në krizë, 1.5 miliardë euro më pak në ekonominë shqiptare, rriten çmimet

Pandemia pritet të reduktojë deri në 70% numrin e turistëve në vendin tonë krahasuar me një vit më parë. Operatorët...

Close