X

SHBA, arrin në 115 347 numri i viktimave nga COVID-19


SHBA-ja regjistroi 734 të vdekur nga COVID-19 në 24 orët e fundit duke e çuar në 115 347 numrin total të viktimave nga koronavirusi i ri, sipas të dhënave zyrtare të Universitetit Johns Hopkins.

Fuqia e parë ekonomike botërore është larg vendeve të prekura në vlerë absolute nga pandemia si për nga numri i të vdekurve, si për nga numri i rasteve të diagnostikuara 2 071 782 .

Që prej fundit të muajit maj numri ditor i viktimave ka kaluar shumë rrallë pragun prej 1 000.

Ndërsa numri i kontaminimeve të reja ka qenë i qendrueshëm me rreth 20 000 mesatarisht.

Vala e parë nuk ka kaluar plotësisht dhe epidemia është zhvendosur nga Nju Jorku dhe verilindja drej një rripi të gjerë që mbulon jugun dhe perëndimin e vendit.

“Është e rëndësishme të kujtojmë se kjo situatë është e pazakontë dhe se pandemia nuk ka përfunduar”, theksoi Robert Redfield, drejtor i Qendrave për Parandalimin dhe Luftën kundër Sëmundjeve (CDC).

* Për më shume bashkohuni në grupin tonë: https://www.facebook.com/groups/tpz.al/
More in BOTA
Pas tre muajsh karantinë, Polonia hap kufijtë me shtetet europiane

Pas gati tre muajsh, Polonia ka hapur kufijtë me të gjitha shtetet fqinje evropiane të shtunën. Edhe për shtetet joevropiane...

Close