X

Rusia nuk gjen qetësi/ Konfirmohen mbi tetë mijë raste të reja me Covid-19 në 24 orët e fundit


Në 24 orët e fundit, Rusia ka regjistruar 8.706 raste të reja me koronavirus, duke e çuar numrin e të sëmurëve mbi 528 mijë, që prej fillimit të shpërthimi. Rusia tashmë renditet e treta në botë për numrin e të infektuarëve pas SHBA-së dhe Brazilit.

Çdo ditë e më tepër në atje po rritet ndjeshëm numri i të infektuarëve duke ngjallur panik tek qytetarët.

Sipas mediave të huaja Rusia zyrtarisht ka raportuar të  paktën  8.706 raste të reja me koronavirus në 24 orët e fundit, duke e çuar numrin e përgjithshëm të të infektuarëve  në  528.964. Ndërkohë edhe numri i viktimave është rritur ndjeshëm.

Ku në 24 orët e fundit kanë vdekur të paktën 119 person, duke e çuar numrin e përgjithshëm të viktimave në 6.948.

U dhëheqësja e task-forcës për koronavirusit, Tatiana Golikova, u shpreh se statistikat për numrin e të vdekurve duhet të rishikohen. Ndërsa Departamenti i Shëndetësisë në Moskë këtë javë ka ndryshuar numrin e viktimave për muajin maj, duke i cituar ndryshimet në mënyrën e përcaktimit të shkakut të vdekjes për pacientët që kanë edhe probleme të tjera shëndetësore.

Megjithatë tashmë Rusia ka nisur  të lehtësojë masat kufizuese, që u vendosën në përpjekje të frenimit të virusit.

* Për më shume bashkohuni në grupin tonë: https://www.facebook.com/groups/tpz.al/
More in BOTA
SHBA, arrin në 115 347 numri i viktimave nga COVID-19

SHBA-ja regjistroi 734 të vdekur nga COVID-19 në 24 orët e fundit duke e çuar në 115 347 numrin total...

Close