X

Kina sërish në “telashe”, disa zona të Pekinit futen në karantinë

Pekini ka mbyllur një nga tregjet më të mëdha të shitjes me shumicë dhe vendosën pjesë të qytetit në karantinë pas konfirmimit të shtatë rasteve me koronavirus.

Komisioni Kombëtar i Shëndetit në vend njoftoi se 6 raste të reja u konfirmuar në Pekin të premten ndërsa një rast tjetër u konfirmuar të enjten. Këto janë rastet e para që transmetohen në mënyrë lokale në kryeqytetin kinez në më shumë se 50 ditë.

Distrikti Fengtai në Pekin është në karantinë ndërsa banorët e kanë të ndaluar që të dalin nga shtëpia në 11 shtete.

Marketi Xinfadi, i cili ka rreth 4,000 tenda dhe ndodhet në distriktin Fengtai do të dezinfektohet pasi disa nga punonjësit rezultuan pozitivë për Covid-19, ndërsa mostra të virusit u gjetën edhe në ambientet e tij.

Dy nga personat e parë që u infektuan kishin qenë në market, ndërsa një i tretë punonte me njërin prej tyre në një institut, sipas raportimeve të mediave kineze.

Kujtojmë këtu se i vetmi vend që është përballur me një valë të dytë koronavirusi deri më tani është Irani, ndërsa thuhet se i njëjti fat pritet që t’i presë edhe disa shtete në SHBA.

* Për më shume bashkohuni në grupin tonë: https://www.facebook.com/groups/tpz.al/
More in BOTA, LAJME
“Provimi ishte absurd”, maturantët e Shkodrës në protestë për testin e Gjuhë-Letërsisë, kërcënojnë me bojkot

Pas Tiranës, protesta e maturantëve për testin e Gjuhë-Letërsisë është shtrirë edhe në rrethe. Maturantët e Shkodrës janë ngritur gjithashtu...

Close