X

Pamje të frikshme në SHBA, protestueit futen te “Mercedez Benz” dhe djegin makinat luksoze

Situata në SHBA duket se ka dalë jashtë kontrollit. Ditën e sotme protetuesit janë bërë të dhūnshëm, ndërsa kanë filluar të djegin dhe plaçkitin.

Makina policie të djegura, dyqane në flakë, dhe turma njerëzish që përplasen me policinë. Kjo është pamja që vjen këto orë nga SHBA.

Ndërkohë, se fundmi demonstruesit janë futur në ambientet e Mercedez Benz, dhe u kanë vënë flakën makinave luksoze.

Në pamjet e publikuara në mediat e huaja shihen se një grup personazh të maskuar janë futur brenda dhe u kanë vënë flākën makinave.

Të gjithë këto trazira erdhën pas vdekjes së afro-amerikanit George Floyd. Akuza për vrāsje janë ngritur kundër Derek Chauvin, oficeri për të cilin prokurorët thonë se e mbajti gjurin në qafën e Floyd për gati nëntë minuta, derisa i mori jetën.

* Për më shume bashkohuni në grupin tonë: https://www.facebook.com/groups/tpz.al/
More in LAJME
“Kjo s’duhet të kishte ndodhur kurrë”- Këshilltari për Sigurinë Kombëtare në SHBA: Policët duhet t’ia kishin shpëtuar jetën George Floyd

Këshilltari amerikan për Sigurinë Kombëtare, Robert O’Brien, tha të dielën se ndjehej “absolutisht i revoltuar” që tre policë në Minneapolis,...

Close