X

Hapja e kufijve, Policia jep detaje për lëvizjet e qytetarëve në këto shtete


Departamenti për Kufirin dhe Migracionin në Policinë e Shtetit jep detaje lidhur me lëvizjen në kufi të shtetasve shqiptarë.

Policia Kufitare thotë se për Republikën e Italisë, Greqisë dhe Republikën e Maqedonisë së Veriut nuk ka ndryshim të regjimit kufitar nga ana e tyre.

Lejohet hyrja për në Shqipëri, por nuk lejohet hyrja për të gjithë udhëtarët në drejtim të këtyre vendeve, përveç atyre që janë rezident apo që kanë ndjekur procedurat me Ministrinë e Jashtme, si përgjatë periudhës së pandemisë.

Në Republikën e Malit të Zi lejohen të hyjnë pa asnjë pengesë dhe kufizim vetëm qytetarët nga shtetet në listën e miratuar nga ana e tyre (shtete të cilat kanë shkallën e rasteve aktive të koronavirusit më pak se 25 për 100 000 banorë), listë në të cilën bën pjesë edhe Republika e Shqipërisë.

Për Republikën e Kosovës lejohen të hyjnë të gjithë shtetasit, por në qoftë se nuk posedojnë konfirmim zyrtar brenda një afati kohor prej 4 ditësh që janë “negativ” me COVID-19, atëherë duhet të plotësojnë formularin përkatës për vetëkarantinim për një periudhë 7-ditore, ndërsa kamionët duhet t’i nënshtrohen procesit të dezinfektimit para se të hyjnë në territorin kosovar.

* Për më shume bashkohuni në grupin tonë: https://www.facebook.com/groups/tpz.al/
More in AKTUALITET, LAJME
“Radhë mbi 10 kilometra, kjo është torturë,” Berisha publikon foto nga pika doganore e Morinës: Po ua nxijnë jetën udhëtarëve

Ish-kryeministri Sali Berisha ka publikuar disa foto nga pika doganore e Morinës në Kukës, ku shfaqen radhë kilometrike makinash. Shumë...

Close