X

“Mbylleshin 50 biznese në ditë,” Tabaku: Edi Rama është shkaktari i kësaj situate


Ish-deputetja e PD-së, Jorida Tabaku akuzon qeverinë dhe kryeministrin Rama si shkaktarin direkt të krizës së rëndë me të cilën po përballen bizneset e turizmit, si pasojë e mosmenaxhimit të duhur të pandemisë dhe pasojave të saj.

“Po goditet biznesi i turizmit. Ramavirusi është shkaktari i kësaj situate dhe arsyeja pas dështimit”– thekson Tabaku përmes një postimi në Facebook, teksa sjell rastin e një operatori turistik që është mbyllur për shkak të pamundësisë ekonomike të vijimit të biznesit.

POSTIMI:

Dyqani që po shihni në foto deri pak muaj më parë ka qenë i marrë me qira nga një operator turistik. Sot, biznesi është mbyllur, pronari i biznesit ka një të ardhur më pak dhe të punësuarit në këtë biznes janë të papunë. Turizmi është një nga sektorët që do goditet më fortë nga pandemia ekonomike, por jo i vetmi pasi rënia ekonomike e Shqipërisë pritet të jetë 9% e PBB-së.

Deri përpara pandemisë në vendin tonë mbylleshin 50 biznese në ditë. Konsumi kish renë në nivele alarmante ndërkohë që taksat janë rritur në 7 buxhete të qeverisë Rama. Praktikisht bizneset sot paguajnë taksat më të larta në rajon.

pritet të ketë rënie deri në 2 pikë përqindje si pasojë e kësaj krize. Konsumi do të goditet rëndë ndërsa familjet që ushqehen me 5.5$ në ditë do të kalojnë 40% e konstatuar nga Banka Botërore.

Ramavirusi është shkaktari i kësaj situate dhe arsyeja pas dështimit. Ai gënjen për pagat e luftës, gënjen për garancinë sovrane vetëm për të vjedhur taksat e qytetarëve.

Sa më shumë rritet numri i të papunëve dhe bizneset e falimentuara aq më shumë altoparlantët e propagandës do nxjerrin gënjeshtra.

* Për më shume bashkohuni në grupin tonë: https://www.facebook.com/groups/tpz.al/
More in AKTUALITET, LAJME
Mbyllet pavioni i sëmundjeve të brendshme në QSUT! Tase: Koronavirusi erdhi nga pacientët

Pavioni i sëmundjeve të brendshme në QSUT do të mbyllet për një javë. Lajmi është bërë i ditur nga Mihal...

Close