X

“Keq puna këtë vit”: Artan Hoxha publikon hallin e madh të kūltivuesve të kānabisit në Shqipëri

Gazetari Artan Hoxha ka nxjerrë problematikat e kūltivuesve të kānabisit në Shqipëri, të cilët me mbylljen e kufijve hasën pengesa në gjetjen e farës cilësore për ta mbjellë.

Sipas tij, në kushtet kur kufijtë ishin mbyllur, kūltivuesit nuk patën mundësi të importonin fārë cilësore nga Holanda apo gjetkë duke u detyruar të mbjellin farë shqiptare, e cila ka një problematikë të madhe: Nuk dihet nëse bima është prodhuese apo jo.

Nisur nga situata e krijuar sipas Hoxhës, kultivuesve iu është dashur shpesh që të presin disa javë për të parë nëse bima prodhon ose jo dhe nëse nuk ka rezultat, e kanë prerë për të mbjellë bimë të tjera.

Postimi i plotë i Artan Hoxhës

Me faren sivjet kemi pak problem.

Mbyllja e papritur dhe e menjehershme e rrugeve tokesore dhe ajrore, na i gjeti “mbareshtruēsit” e nārkokultures, te papergatitur.

E kush e kishte menduar xhanem, se cfare do te ndodhte kaq shpejt?!

Gjithsesi, ai qoftelargu, qe na la partine, “mal me komisare”, ka pas thene se ne kushtet e bllokades imperialisto-revizioniste: “duhet te veprojme me inisiative dhe vetveprim”…

Ne situaten e papritur te bllokades globale te pandemise, “mbareshtruesit” e nārkokultures, qe nuk munden te siguronin fare importi, te certifikuar dhe kontrolluar, nga laboratoret hollandeze te specializuar per tregetimin e farerave te tilla, u detyruan ti kthehen fares vendase.
Problemi qendron ne faktin, se fara vendase, e perzgjedhur, selektuar dhe ruajtur ne kushte artizanale, nuk garanton siguri dhe rendiment te larte ne mbarevajtjen e bimes.

“Mbareshtruesve” te nārkokultures, u duhen disa jave, madje deri disa muaj, qe ta kuptojne se fara e mbjelle ne fidan dhe me pas e kultivuar ne parcele, eshte ajo e duhura, qe garanton prodhimin e duhur per kete vit.

Ne nje pjese te territorit, ku “mbareshtruesit” jane detyruar te perdorin faren vendase, eshte verejtuar se bimet e mbjella, kane dale me probleme dhe difektoze(ne gjuhe popullore, bimet kane dale mashkull).

Kjo gje ka çuar dem punen e disa muajeve dhe ka rrezikuar prodhimin per vitin ne vazhdim…
Duke i detyruar qe te tentojne menjehere rimbjelljen, per te mos humbur sezonin e nārkokultures…
Bllokada e pandemise globale, i ka detyruar “mbareshtruesit” e nārkokultures, te kerkojne menyra te reja inovative, per te importuar fare kānabisi te sigurte dhe te certifikuar, si rasti i 14 majit 2020, kur u kapen 11 mije fara kanabisi, te derguara ne rruge postare nga Spanja…

Ne foto: Farat e kanabis, qe mbaj ne duar, jane te sigurta, te kontrolluara dhe certifikuara, madje jane blere me pagese kesh ne dore, ne lokalin ROYAL, ne Amsterdam, Hollande👍😜

Numrin e telefonit nuk ua jap dot, se pastaj do me akuzoni, qe po i bej marketing, lokalit te Kliffit🤪🤣🤣🤣🤣

He cfare kodoshash jane keta hollandezet. E pijne vet gjithe diten dhe naten, nga mengjesi deri ne mengjesin tjeter, duan “mall” te cilesise se larte, na shesin fare te çertifikuar ne mes te Amsterdamit, me para kesh ne dore…dhe pastaj na akuzojne si kultivues dhe nārkotrafikante!!!

More, ketu s’ka shtet o vlla!!
Rama ik✌️✌️✌️

Me faren, sivjet kemi pak problem.
Mbyllja e papritur dhe e menjehershme e rrugeve tokesore dhe ajrore, na i gjeti…

Posted by Artan Hoxha on Saturday, May 30, 2020

* Për më shume bashkohuni në grupin tonë: https://www.facebook.com/groups/tpz.al/
More in AKTUALITET, LAJME
Abuzuān seksualísht ndaj të miturës, pranga 65-vjeçarit dhe tre të rinjve

Policia e Tiranës ka arrestuar katër shtetas, pasi akuzohen për marrëdhënie seksuāle me dhūnë me të mitur. Specialistët për Hetimin...

Close