X

FOTO/ Pas koronavirusit, India ‘pushtohet’ nga karkalecat, shkatërrohen të mbjellat


India po përballet me tjetër problem gjatë kohës që lehtësoi masat e Covid-19, duke mos gjetur qetësi edhe pas gjithë asaj krize ku mbajti të izoluar për shumë se dy muaj miliarda njerëz.

Mediat e huaja shkruajnë se tashmë India është sërish në një situatë të vështirë pasi në të gjithë vendin janë përhapur masivisht miliona karkaleca.

Mësohet se zonat qendrore dhe perëndimore të vendit po ‘pushtohen’ nga dhjetëra miliona karkaleca, që po shkaktojnë dëme të mjaftë të mëdha në parcelat e mbjella, duke shkatërruar sipas përllogaritjeve rreth 50 mijë hektarë deri më tani.

Në këtë mënyrë ardhja e karkalecave ka rrënuar ekonominë e rajoneve që u goditën rëndë edhe nga masat drastike të bllokimit si shkak i pandemisë.

Ekspertët thonë se e gjitha kjo çfarë po ndodh është dyndja më e madhe në tre dekadat e fundit të përhapjes së këtij insekti.

Më tej ekspertët thonë se një koloni e madhe e përbërë prej 40 milionë karkalecash, mund të hajë ushqim sa 35 mijë njerëz.

Shkak për përhapjen e karkalecave mund të jenë bërë faktorë të ndryshëm, si ato klimatikë që kanë ndihmuar karkalecat të gjejnë kushte të përshtatshme për shumimin e tyre.

* Për më shume bashkohuni në grupin tonë: https://www.facebook.com/groups/tpz.al/
More in BOTA
Porosia e prerë e Angela Merkel për të shmangur përhapjen e koronavirusit: Zbatoni masat!

Gjermania po monitoron situatën e pandemisë nga afër, por përgjegjësia praktike qëndron gjithnjë e më shumë në 16 shtetet rajonale,...

Close