X

VIDEO/ “Se shembi tërmeti, por pushteti”, këngëtarët nga Zvicra, këngë për godinën e Teatrit Kombëtar


Marco e Dario Zappa janë muzikantë nga Zvicra, prej vitesh të pranishëm me koncertet e tyre në Shqipëri dhe në Ballkan.

Ata i kushtuan një këngë teatrit dhe shembjes së tij me një muzikë dhe tekst prekës, duke përdorur edhe fjalë shqip.

Kënga ka edhe pamje nga shkatërrimi i godinës së Teatrit. Aty shihet aksioni i policisë për të shembur godinën e Teatrin Kombëtar.

Ndërsa, në video ka edhe parrulla në mbrojtje të Teatrit. “Nuk e bëri tërmeti, e bëri pushteti”. Ndër të tjera, Zappa shprehet se edhe “unë jam shqiptar”.

“Shuat një qiri që ndriçonte qytetin. Përse?”, thuhet ndër të tjera në tekstin e muzikës.

Më tej, në tekst nënvizohet edhe se “dhuna e një pushteti të kujton të kaluarën”.

Teksti i këngës në origjinal (italisht):

(Sirene) Intro. Clarinetto
L’avete lasciato pian, piano morire,
l’avete ridotto pian, piano
a un rudere
poi un sabato, la notte,
il colpo di grazia!

Incuranti di tutti quelli
che per ventisette mesi,
ogni sera, ogni notte
hanno creduto, in questo sogno,
il loro cuore che pulsava. Perché?

La violenza di un potere
che ricorda il passato…
Se beri termeti, (Ciò che non ha fatto il terremoto,
E beri Pushteti! lo ha fatto lo stato!)

Avete spento una candela
che dava luce alla città
E ci chiediamo: perché?

Come era bello suonare
in questo splendido teatro,
sì, un po’ vecchio e trasandato,
ma vero, caldo e molto amato.
Avete distrutto una storia,
soffocando ogni speranza.
Perché? Perché? Perché?…
La violenza di un potere
che ricorda il passato…
Se beri termeti, (Ciò che non ha fatto il terremoto,
E beri Pushteti! lo ha fatto lo stato!)

Avete spento una candela
che dava luce alla città
E ci chiediamo: perché?
Violino SOLO

Une JamTeatri! (Io sono il teatro!)

Une Jam Shqiptar, (Io sono Albanese!)
Avete spento una candela
che dava luce…
che dava luce alla città!
Corno SOLO + sirena
Perché? Perché? Perché?…

Clarinetto SOLO

L’avete lasciato pian, piano morire,
l’avete ridotto pian, piano a un rudere
poi un sabato, la notte,
polizia e bulldozer!

Incuranti di tutti quelli che…
ogni sera, ogni notte,
hanno creduto, in quel teatro,
in quel cuore che pulsava.
Avete spento una candela!

Avete spento una fiamma!
Che dava vita a tutti… noi!
(Sirene Corno)

* Për më shume bashkohuni në grupin tonë: https://www.facebook.com/groups/tpz.al/
More in AKTUALITET, LAJME
Vodhën punishten e mermerit, arrestohen katër autorët e grabitjes në Tepelenë

Zbardhet dhe dokumentohet vjedhja me thyerje në një punishte mermeri. Policia ka vënë në pranga katër autorët e dyshuar të...

Close