X

Fitoi 30 miliardë dollarë që nga fillimi i pandemisë, bosi i Facebook bëhet i treti më i pasuri në botë

Pavarësisht nga pasojat ekonomike nga pandemia, CEO i Facebook, Mark Zuckerberg ka shtuar më shumë se 30 miliardë dollarë të pasurisë së tij në vetëm dy muaj.

Zuckerberg tani vlen rreth 87.8 miliardë dollarë, duke u ngritur mbi miliarderët si Berkshire Hathaëay, Ëarren Buffett dhe Bernard Arnault.

Rritja në renditje e Zuckerberg ka të ngjarë të jetë për shkak të rritjes së kompanisë së tij gjatë një kohe kur gati 40 milion punëtorë amerikanë janë larguar nga puna. Facebook njoftoi se mirëpritet të ardhurat e tremujorit të parë më 29 prill.

Kompania gjithashtu raportoi se kishte arritur 3 miliardë përdorues mujorë në të gjithë familjen e saj të aplikacioneve, që përfshin Instagram, ËhatsApp dhe Messenger. Aksionet në Facebook u rritën deri në 8%, duke i shtuar kompanisë 44 miliardë dollarë në vlerë tregu.

Sidoqoftë, Facebook tha që pësoi një “ulje të konsiderueshme” të kërkesës për reklamim gjatë tre javëve të fundit të tremujorit të parë. Ndërsa fitimet e tremujorit të parë për kompanitë e teknologjisë dhe platformat sociale ishin relativisht premtuese në të gjithë bordin, një ndikim i rëndësishëm në ekonomi mbetet të shihet.

Në dy muajt e fundit, Facebook ka njoftuar gjithashtu zgjerime të biznesit të tij në e-commerce dhe video chatting. Vetëm këtë javë, Facebook ka thënë se platforma e saj kryesore dhe Instagram janë duke marrë një funksion e-commerce të quajtur Shops që lejon bizneset për të shtuar dyqanet online në profilet e tyre.

Zuckerberg është i treti në listën e njerëzve më të pasur pas Drejtorit të Përgjithshëm të Amazon, Jeff Bezos dhe bashkëpunëtorit të Microsoft Bill Gates.

* Për më shume bashkohuni në grupin tonë: https://www.facebook.com/groups/tpz.al/
More in Magazine
Rrodhja e madhe e Shqipërisë – Vlerat e forta medicinale

Çfarë është Rrodhja e madhe? Bëhet fjalë për një bimë me emrin botanik Arctium lappa. Atë mund ta keni hasur gjatë...

Close